Skip to main content

Umywalki to niezwykle istotny, niezbędny wręcz element wyposażenia sanitarnego. Dzielimy je przede wszystkim na umywalki nablatowe i modele wpuszczane w blat. Choć wiele je łączy, możemy wyróżnić także szereg różnic, co nie ułatwia dokonania ostatecznego wyboru. Dziś postaramy się pomóc Ci w tym zadaniu! Którą umywalkę wybrać i dlaczego?

Umywalki nablatowe – czym się wyróżniają?

Na wstępnie doprecyzujmy, czym właściwie jest umywalka nablatowa. Owalna czy prostokątna – w każdym przypadku jest to po prostu umywalka, która zamontowana jest na powierzchni blatu. Syfon oraz pozostałe elementy instalacji (np. różnego rodzaju rury i zawory) umiejscowione są pod blatem, dzięki czemu nie psują efektu wizualnego.

Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia znacznej ilości przestrzeni w szafce lub szufladzie znajdującej się pod umywalką. Niewątpliwym atutem umywalki zainstalowanej na blacie jest również większy komfort użytkowania. Wiele bowiem zależy od tego, na jakiej wysokości umywalka nablatowa jest zamontowana, a najczęściej wysokość ta jest optymalna dla wygodnego mycia rąk. Kolejna kwestia to design – umywalki nablatowe są obecnie w modzie i prezentują się bardzo efektownie.

Umywalka nablatowa czy wpuszczana?

Zastanawiasz się, którą umywalkę wybrać? Aby mieć obiektywny pogląd na sytuację, musisz zatem przyjrzeć się bliżej również modelom wpuszczanym w blat. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim zajmują znaczną część przestrzeni łazienkowej szafki czy szuflady, choć dzięki temu sprytnie ukrywają wszystkie elementy instalacji. Są one jednak na tyle skrzętnie ukryte, że podczas ewentualnej naprawy dostęp do nich może być utrudniony.

Podjęcie ostatecznego wyboru co do rodzaju umywalki powinno być podyktowane przede wszystkim powierzchnią łazienki oraz twoimi indywidualnymi preferencjami, dlatego przed dokonaniem zakupu dokładnie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje. Jeśli zdecydujesz się na model nablatowy, pamiętaj o zadbaniu o trwały i wytrzymały blat. Jeśli z kolei postawisz na drugą opcję, kluczowa będzie szafka dostosowana do danej aranżacji, która bez problemu zmieści umywalkę wraz z całym jej uposażeniem.

Umywalka nablatowa – owalna czy prostokątna?

Jeśli planujesz zainstalować w swojej łazience model nablatowy, to z pewnością zadajesz sobie pytanie: umywalka nablatowa prostokątna, czy może owalna? Oczywiście to nie wszystkie kształty, na które możesz postawić, jednak te dwa możemy zaliczyć do najpopularniejszych.

Wybór kształtu umywalki jest istotny także w przypadku modeli wpuszczanych w blat, jednak nie stanowi on aż tak ważnego kryterium, jak w przypadku umywalek montowanych na blacie. W tym przypadku wiele zależy od wielkości Twojej łazienki, ponieważ modele nablatowe zabierają jej (nieznaczną) część.

Umywalka prostokątna jest np. rekomendowana szczególnie w przypadku dużych, przestronnych łazienek, które dodatkowo utrzymane są w eleganckiej i minimalistycznej stylistyce. Z kolei

umywalka nablatowa owalna sprawdzi się dodatkowo w mniejszych przestrzeniach, gdzie ilość miejsca jest dość ograniczona. Ostateczny wybór powinien być jednak uzależniony od Twojego indywidualnego gustu i wymarzonego planu na łazienkę idealną!

Na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna być zamontowana?

Wiele osób zastanawia się, na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna zostać zamontowana. Zacznijmy od tego, że możliwość dokonania podobnego wyboru jest dużym atutem tego rodzaju umywalek, ponieważ możesz wpłynąć na swój własny komfort jej późniejszego użytkowania.

Wysokość montażu powinna zostać dopasowana z myślą o wszystkich domownikach i ewentualnych gościach. Najczęściej jest to standardowa wysokość, która umożliwia wygodne mycie rąk bez konieczności pochylania się nad umywalką (jak to bywa w przypadku umywalek wpuszczanych w blat).

Umywalka Vitalle i jej zalety

Jeśli szukasz sprawdzonej i solidnej umywalki, rekomendujemy Ci sprawdzenie oferty marki Vitalle, np. z kolekcji Roana czy Lukka. To wieloletni producent armatury łazienkowej, który znany jest z produkcji urządzeń najwyższej jakości.

Umywalka Vitalle jest utrzymana w duchu minimalistycznym, a przy tym zabezpieczona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i uszkodzeń mechanicznych. Niezależnie od modelu, który wybierzesz, doskonale skomponuje się on z pozostałymi elementami armatury łazienkowej, ponieważ design Vitalle jest bardzo uniwersalny i projektowany w oparciu o światowe trendy wnętrzarskie.

Co ważne, umywalki Vitalle są dostępne w wielu różnych kształtach, dzięki czemu możesz stworzyć w swojej łazience praktycznie każdą aranżację. Łatwo dopasujesz też inne urządzenia, takie jak misy WC czy bidety.

Na koniec warto dodać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule naszego dzisiejszego artykułu. Wszystko zależy bowiem od tego, jak duża jest Twoja łazienka i jaką stylistykę preferujesz. Nie bez znaczenia są również możliwości montażowe. Każdorazowo pamiętaj jednak, aby wybierać umywalki pochodzące od sprawdzonych i cenionych na rynku producentów!

Zobacz też:

Jaką umywalkę nablatową wybrać?
Miska WC wisząca czy stojąca?
Czym czyścić czarne baterie w łazience? Zrób to skutecznie i bezpiecznie