Skip to main content

Mycie kabiny prysznicowej często stanowi jeden z najtrudniejszych etapów podczas sprzątania łazienki. Zacieki, osad, kamień – to tylko niektóre z zanieczyszczeń, którymi po pewnym czasie pokryte są każde drzwi do kabiny prysznicowej. Jak sobie z nimi poradzić przy wsparciu domowych sposobów? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek!

Kabina prysznicowa a czyszczenie octem

Jednym z podstawowych i najbardziej popularnych domowych sposobów na to, aby nasza kabina prysznicowa (np. z kolekcji Garda Vitalle by Huppe) 90×90 lśniła i zachwycała czystością, jest najzwyklejszy ocet, który znajduje się praktycznie w każdym domu. Metoda ta jest wykorzystywana od lat i póki co wiele osób uważa, że nie ma sobie równych.

Jak przygotować tę magiczną substancję? To wręcz banalnie proste.

 • Wymieszaj ocet z ciepłą wodą w stosunku 1:1
 • Przelej roztwór do spryskiwacza.
 • Gotowe!

W dalszej kolejności spryskaj daną powierzchnię i pozostaw na ok. 10 minut. Następnie dokładnie wytrzyj ocet ściereczką i opłucz kabinę ciepłą wodą. Co ważne, ocet świetnie wyczyści nie tylko elementy szklane, ale również baterie do kabin prysznicowych czy pozostałe elementy konstrukcyjne.

Kabina prysznicowa, narożna czy inna – użyj kwasku cytrynowego!

Doskonałą alternatywą dla dość intensywnego octu jest znany wszystkim kwasek cytrynowy. Niezależnie od tego, czy w Twojej łazience zamontowana jest kabina prysznicowa półokrągła (np. z kolekcji Garda jak na powyższej wizualizacji), czy inna, roztwór z kwasku wzorowo poradzi sobie ze wszelkiego rodzaju zabrudzeniami.

W jaki sposób przygotować roztwór?

 • Przygotuj dwie duże łyżki kwasku cytrynowego
 • Dodaj kwasek do 200 ml ciepłej wody
 • Dynamicznie i bardzo dokładnie wymieszaj roztwór
 • Przelej mieszankę do spryskiwacza
 • Gotowe!

To rozwiązanie idealnie sprawdzi się wśród osób, które nie tolerują zbyt dobrze zapachu octu. W przypadku kwasku cytrynowego uważaj jednak na elementy wykonane z marmuru, ponieważ materiał ten nie reaguje zbyt dobrze na tego typu substancje.

Czym czyścić baterie do kabin prysznicowych?

Baterie do kabin prysznicowych mają to do siebie, że osadza się na nich wyjątkowo intensywny kamień. Ich czyszczenie najlepiej wykonać zatem przy użyciu silnych detergentów, choć oczywiście można zastosować domowy sposób, który jest równie skuteczny.

Oto przepis na magiczny roztwór!

 • Wymieszaj ciepłą wodę z octem w proporcji 1:1
 • Dodaj do mieszanki dwie łyżki kwasku cytrynowego
 • Dodaj również sok wyciśnięty z jednej cytryny
 • Wymieszaj wszystko bardzo dokładnie i przelej do dozownika
 • Gotowe!

Gdy roztwór masz już przygotowany, spryskaj baterię i pozostaw na 10-15 minut. Na koniec przetrzyj powierzchnię ściereczką i opłucz ciepłą wodą. Bateria powinna lśnić jak nowa!

Mycie drzwi do kabiny prysznicowej

Jak wiadomo, najwięcej trudności w czyszczeniu łazienki sprawiają drzwi do kabiny prysznicowej. Czego użyć, aby zadanie to przebiegło szybko, sprawnie i bez konieczności używania ciężkich detergentów? Z pomocą przychodzi produkt, który z całą pewnością posiadasz w swoim domu – soda oczyszczona! Przy jej użyciu nie tylko dokładnie wyczyścisz kabinę prysznicową, ale również fugi czy kąciki obudowy.

Jeśli chcesz, aby Twoja kabina prysznicowa, narożna czy półokrągła, lśniła i zachwycała swoją czystością, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

 • Zmieszaj sodę oczyszczoną z ciepłą wodą w proporcji 1:1
 • Do roztworu dodaj nieco wody utlenionej (najlepiej w stężeniu 3%)
 • Wymieszaj wszystkie składniki i przelej miksturę do spryskiwacza
 • Gotowe!

Następnie spryskaj drzwi i inne elementy przygotowaną substancją, odczekaj 5-10 minut i dokładnie wytrzyj czyszczoną powierzchnię. Jeśli chcesz wykorzystać sodę do bardziej zabrudzonych miejsc lub elementów, które dotknęła uciążliwa pleśń, nałóż na nie samą sodę. Po upływie 10 minut dokładnie wyszoruj dane miejsce oraz przetrzyj je czystą wodą utlenioną. Pamiętaj, aby nie spłukiwać wody utlenionej, ponieważ wówczas osiągniesz jeszcze lepsze rezultaty!

Pozbądź się problemu raz na zawsze!

Czy wiesz, że możesz raz na zawsze skończyć z uciążliwym i długotrwałym czyszczeniem swojej kabiny prysznicowej? Wystarczy, że wybierzesz model wyposażony w odpowiednią powłokę! Obecnie wielu producentów wdraża innowacyjne rozwiązania i znacznie ułatwia nam utrzymywanie czystości w łazience.

Tego typu kabina prysznicowa (80×80 lub inna) nie zapewnia nam oczywiście dożywotniej wolności od jej czyszczenia, jednak znacznie zmniejsza częstotliwość sprzątania i sprawia, że staje się ono dużo prostsze.

Jak działa podobna powłoka? Ma ona specjalne wykończenie, dzięki któremu poszczególne krople wody oraz resztki kosmetyków nie osadzają się na powierzchni kabiny. Działanie to można porównać np. do powłoki teflonowej na patelni. Prawda, że brzmi doskonale?

Na koniec warto dodać, że żadne detergenty czy domowe sposoby nie pomogą, jeśli nie będziesz sprzątać swojej kabiny systematycznie i dokładnie. Dodatkowo warto dokładnie ją spłukiwać po każdej kąpieli, aby ograniczyć ilość zacieków. Dzięki temu Twoja kabina prysznicowa 90×90 zawsze będzie prezentować się doskonale!

Zobacz też:
Na jakiej wysokości bateria prysznicowa?
Umywalka nablatowa czy wpuszczana?