Skip to main content

Prawidłowy montaż baterii prysznicowej zapewni komfort wszystkim domownikom. Odpowiednia wysokość ma wpływ na to, w jakich warunkach weźmiesz przyjemną kąpiel. Poznaj kilka szczegółów technicznych na temat tego, na jakiej wysokości bateria prysznicowa powinna być zamocowana.

Dlaczego wysokość baterii jest tak ważna?

Bateria prysznicowa (np. z kolekcji Vitalle Tica by Hansgrohe) jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Element zainstalowany na prawidłowej wysokości zapewni swobodę użytkowania wszystkim mieszkańcom. Dlatego każdą instalację musisz dobrze przemyśleć.

Zwróć uwagę, że na rynku znajdziesz różnego rodzaju baterie. Popularne są modele naścienne, które zapewniają relaksujące kąpiele, a jednocześnie nie kosztują zbyt wiele. Natomiast bateria podtynkowa prysznicowa sprawdzi się znakomicie, jeśli chcesz oszczędzić nieco miejsca w czterech kątach. To nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierasz, komfort użytkowania zależy m.in. od wysokości montażu. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak przeprowadzić perfekcyjną instalację.

Optymalna wysokość baterii prysznicowej

Zastanawiasz się nad idealną wysokością baterii prysznicowej? Chociaż istnieją określone standardy, wybór powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb domowników. Pod uwagę głównie bierze się wzrost. Warto też zastanowić się, czy wśród użytkowników nie ma osób o ograniczonym zakresie ruchów lub seniorów.

Uniwersalną opcją jest umieszczenie elementu armatury na wysokości 110-130 cm nad podłogą czy powierzchnią brodzika. Jednak przy takim usytuowaniu konstrukcji niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort.

Z drugiej strony montaż baterii zbyt wysoko utrudni komfortową kąpiel osobom o niskim wzroście. Dlatego idealne dopasowanie instalacji wcale nie jest proste. Najlepiej upewnić się, czy standardowa wysokość odpowiada wszystkim mieszkańcom, nawet przykładając baterię prysznicową (np. z kolekcji Vitalle TAIL)przed montażem do ściany. Jeżeli takie rozwiązanie nie będzie w porządku, umieść ją w odpowiednim miejscu.

Jak dopasować baterię prysznicową do osobistych potrzeb?

Jeśli wszyscy domownicy mają podobny wzrost, z łatwością ustawisz optymalną wysokość baterii. Dużo trudniejszym wyborem będzie instalacja prysznica, gdy w domu mieszkają zarówno niskie, jak i wysokie osoby. W takiej sytuacji musisz znaleźć kompromis, aby każdy mógł cieszyć się swobodą kąpieli na co dzień.

Jeżeli instalujesz armaturę w łazience, z której korzystają małe dzieci, musisz pamiętać, że już niebawem urosną. Dlatego montaż elementu idealnie dopasowanego do ich wzrostu zwykle nie ma sensu. Najczęściej pociechy zaczynają samodzielnie brać prysznic, gdy są już tak duże, aby sięgnąć do określonej dla dorosłych wysokości. Chociaż na początku korzystanie z prysznica może być trudne, z czasem do perfekcji opanują jego funkcjonowanie.

Jednak najlepszą opcją będzie bateria do kabiny prysznicowej z regulacją wysokości uchwytu ze słuchawką. Pamiętaj, że wysokość montażu nie powinna być uzależniona od tego, czy w domu są dzieci. Wystarczy dobrze zastanowić się nad instalacją, aby sięgnąć po model, który wpisze się w zakres oczekiwań wszystkich domowników.

Duże znaczenie ma również funkcjonalność. Wybieraj nowoczesne elementy armatury, które dobrze sprawdzą się w Twoich czterech kątach. Dobrą propozycją dla wymagających może być bateria prysznicowa Vitalle.

Wysokość instalacji a rodzaj baterii

Na rynku znajdziesz bardzo wiele elementów armatury. Pamiętaj, że sposób i wysokość montażu może nieco się różnić. Oferta sklepów obejmuje modele podtynkowe, natynkowe (naścienne), a także konstrukcje z termostatem, deszczownicą czy zestawem do hydromasażu.

Za każdym razem musisz dobrać rozwiązanie, które sprosta oczekiwaniom wszystkich domowników. Pamiętaj, że zarówno natynkowe, jak i podtynkowe modele muszą być dopasowane do wzrostu. Wspomniany standard wynosi 110-130 cm. Jednak istnieje wyjątek od tej reguły. W przypadku modeli z hydromasażem dolna wysokość dyszy powinna mieć wysokość 95-125 cm, natomiast górna – 130-160 cm. Montaż baterii zależy więc od konkretnego modelu. Dlatego przed zakupem zwróć szczególną uwagę na specyfikację i na tej podstawie ustal idealne warunki. Dane techniczne obejmują również  rozstaw baterii prysznicowej.

Jeśli decydujesz się na model z deszczownicą, zwróć uwagę, aby konstrukcja nie znalazła się zbyt nisko. Jednocześnie pamiętaj, że natrysk jest usytuowany dużo wyżej od poziomu baterii, więc nie możesz przesadzić z wysokością. Dokładnie sprawdź wszyskie wymiary, a następnie wybierz najlepszą opcję.

Baterie z regulowaną wysokością

Świetnym rozwiązaniem dla domowników o różnym wzroście może być bateria wannowo prysznicowa z opcją regulacji wysokości. Taki model znakomicie sprawdzi się wśród rodzin z dziećmi. Wystarczy kilka prostych ruchów, aby dopasować wysokość prysznica do własnych preferencji. Takie konstrukcje są bardzo proste w użytkowaniu i pozwalają na szybką zmianę położenia słuchawki. Dzięki temu komfort kąpieli będzie na wyciągnięcie ręki. Warto nadmienić, że rozwiązanie znajdzie zastosowanie również wśród osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózku inwalidzkim.

Dzisiaj oferta baterii prysznicowych jest bardzo zróżnicowana. Wiele interesujących propozycji znajdziesz w ofercie marki Vitalle, która cieszy się uznaniem wśród wymagających klientów. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz też:

Miska WC wisząca czy stojąca?
Jaką umywalkę nablatową wybrać?
Czym czyścić czarne baterie w łazience? Zrób to skutecznie i bezpiecznie