Skip to main content

Remont łazienki? Chcesz, aby przełożył się on na komfort dla Twoich domowników i praktyczne rozwiązania? Wybór miski WC to jedna z decyzji, którą musisz podjąć zanim zaczniesz cieszyć się z odświeżonego wnętrza. Podpowiadamy, czym różni się model wiszący od stojącego.

Czym się różni miska WC stojąca od wiszącej?

Miska WC stojąca to kwintesencja klasyki. Dawniej tylko takie rodzaje urządzenia były mocowane w naszych domach, dzisiaj są już na rynku dostępne jej unowocześnione wersje. Można wybrać model, który pasuje nawet do modernistycznego stylu. Ale czy warto? Na pewno miska WC stojąca zajmuje więcej miejsca i jest sporą bryłą. Biorąc pod uwagę mikroskopijne łazienki, może nieco przytłoczyć wnętrze. Plusem jest jednak to, że nie trzeba większego remontu, aby umieścić stelaż potrzebny do miski WC wiszącej w ścianie. Pojemnik na wodę i przycisk spłukujący umieszczone są w estetycznej obudowie, widocznej z daleka.

Wbrew pozorom, miska WC wisząca (np. z kolekcji Vitalle Palo by Roca) nie jest droższa od stojącej. Ze względu na to, że stała się bardziej popularna, do wyboru jest więcej modeli na rynku, co bezpośrednio przekłada się na cenę. Tak naprawdę możesz znaleźć produkt, który jest dopasowany do Twojego budżetu. 

Jeśli zastanawiasz się, którą miskę WC wybrać – wiszącą czy stojącą, weź pod uwagę możliwość zamontowania solidnego stelaża podtynkowego, a także ostateczny efekt wizualny, na jakim Ci zależy. Zastanów się też, czy jaka powinna być wysokość miski WC w Twoim pomieszczeniu. Modele wiszące są na pewno bardziej estetyczne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Nie zawsze jednak jest możliwość ich mocowania w pomieszczeniach ze względu na kwestie techniczne.

Dlaczego warto wybrać miski WC wiszące?

Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych i estetycznie wykończonych misek WC wiszących. Mogą mieć różny kształt oraz rozmiar, dlatego jest w czym wybierać. Bez problemu można je też dopasować pod względem ceny. Jakie są plusy wyboru właśnie tego modelu?

Nowoczesny wygląd

Miski WC wiszące (np. Palo) sprawdzają się właściwie w każdej łazience. Producenci skupiają się na projektowaniu różnego rodzaju form. Jedne z nich mają bardziej zaokrąglone kształty, drugie z kolei charakteryzują się mocno zarysowanymi liniami. Masz więc wiele propozycji do wyboru, które dopasujesz do swojego wnętrza. To nie oznacza jednak, że montaż miski WC wiszącej przeznaczony jest wyłącznie do nowoczesnych łazienek. Dobrze prezentują się również w stylu skandynawskim, a nawet rustykalnym i klasycznym. Wystarczy wybrać odpowiedni model.

Więcej przestrzeni do dyspozycji

Nie da się ukryć, że miska WC podwieszana gwarantuje więcej wolnej przestrzeni. Pod bryłą możesz swobodnie wyczyścić podłogę z pomocą odkurzacza czy też mopa. Ponadto konstrukcja misy jest lekka wizualnie, dlatego możesz ją zamontować nawet w mikroskopijnym wnętrzu.

Dopasuj wysokość miski WC wiszącej do swoich potrzeb

Miska WC podwieszana to konstrukcja, którą montuje się bezpośrednio do ściany. Właśnie dlatego możesz ją dopasować do wzrostu domowników. Masz szansę zaplanować mocowanie na różnej wysokości w zależności od swoich potrzeb, wystarczy tylko dopasować do tego odpowiedni stelaż, który odpowie za prawidłowe odprowadzanie wody i przyjemną obsługę. Na jakiej wysokości miska WC powinna się znaleźć? Optymalne rozwiązanie to 40-42 cm od podłogi do górnej krawędzi muszli, trzeba jednak to zaplanować jeszcze na etapie projektu łazienki. Dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub wyjątkowo wysokimi, sprawdzi się montaż na wyższym poziomie, aby ułatwić codzienne korzystanie z toalety.

Montaż na specjalnym stelażu w ścianie

Montaż miski WC odbywa się za pomocą stelażu podtynkowego, który ma wiele plusów. Przede wszystkim wszystkie przyłącza są ukryte w ścianie. Właśnie dlatego w łazience robi się wizualny ład i porządek. Cała konstrukcja jest bardzo odporna na obciążenia. Ponadto możesz dopasować przycisk sterujący pod względem sposobu montażu oraz estetyki. Srebrny, montowany na pionowej powierzchni, jest najbardziej popularny. Nie jest to jedyne rozwiązanie, bo możesz też dopasować przycisk o innym kolorze oraz kształcie, podkreślając styl swojego wnętrza. Co ciekawe, nad miską wiszącą WC ze stelażem podtynkowym warto zaplanować półkę, która będzie dodatkowym miejscem do eksponowania dodatków czy przechowywania.

Łatwiejsze czyszczenie

Wiszące modele to często miski WC bezkołnierzowe, nowoczesne i znacznie ułatwiające czyszczenie. Na czym polega ich konstrukcja? Wewnątrz ceramicznej komory nie ma charakterystycznego rantu, w którym mogą osadzać się bakterie, wirusy i niebezpieczne mikroorganizmy, a także nieestetyczne osady. Miski WC bezkołnierzowe zapobiegają też rozchlapywanie wody na boki, dlatego łatwiej będzie Ci utrzymać łazienkę w czystości.

Nowoczesne technologie podwyższające komfort użytkowania

Producenci stosują wiele udogodnień dla domowników, wśród nich są wolnoopadające deski czy powłoki odpychające brud. Gładka ceramika ma zapobiegać gromadzeniu się zanieczyszczeń, dlatego Twoje pomieszczenie będzie przez cały czas prezentować się estetycznie.

Niezależnie od tego, czy wybierasz miskę WC wiszącą, czy stojącą, wybierz znanego i renomowanego producenta. Wtedy będziesz mieć pewność, że wszystkie elementy są solidnie wykonane. W razie awarii, znacznie łatwiej będzie je też naprawić czy wymienić.

Zobacz też:

Jaką umywalkę nablatową wybrać?
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?