Skip to main content

Nie wiesz, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy? Zapowietrzony grzejnik wymaga szybkiej reakcji. Wystarczy skorzystać z kilku prostych wskazówek, aby rozwiązać ten problem w ciągu dwóch minut. Poznaj szczegóły!

Zapowietrzony grzejnik – przyczyny

Istnieje wiele powodów, przez które grzejniki się zapowietrzają. Do najczęściej występujących przyczyn należą błędy w instalacji. Ponadto na taki stan wpływają wahania ciśnienia w układzie centralnego ogrzewania, a także usterki techniczne. Do zapowietrzeń dochodzi bardzo często podczas dolewania wody do instalacji. Błędy przy samodzielnym uzupełnieniu zbiornika mogą spowodować, że do systemu przedostanie się tlen.

Eksperci wskazują, że źródłem problemu bywa również materiał, z jakiego wykonana jest konstrukcja. Zdarza się, że przestarzałe elementy z tworzywa sztucznego bywają nieszczelne, co przy otwartym obiegu może powodować zapowietrzenie.

Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik?

Co tak naprawdę oznacza, że grzejnik jest zapowietrzony? W takim stanie oprócz wody z instalacji centralnego ogrzewania do kaloryfera trafia powietrze. Przez to nie wypełnia się on cieczą w całości. Wówczas możesz spotkać się z następującymi problemami:

  • Nierównomierne nagrzewanie się kaloryfera
  • Szum przelewającej się wody w grzejniku
  • Spadek wydajności grzejnika.

Pamiętaj, że powietrze w kaloryferze może spowodować korozję wewnątrz konstrukcji. W dodatku taki grzejnik nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Dlatego należy jak najszybciej rozwiązać problem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można odpowietrzyć grzejniki łazienkowe. Ponadto zrobisz to bardzo szybko.

Odpowietrzanie grzejnika w dwie minuty

W przypadku nowszych kaloryferów stosuje się dwa rodzaje odpowietrzników – manualne i automatyczne. Elementy te są montowane w najwyższym punkcie grzejnika. Manualny odpowietrznik to plastikowa część z otworem w ściance oraz śrubką montażową na górze.

Odpowietrzanie nie sprawia kłopotów, lecz musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim śrubka wykonana jest z miękkich stopów metali, dlatego nie zalecamy odkręcać jej śrubokrętem czy kombinerkami. Najlepiej sięgnąć po specjalny kluczyk do odpowietrzania. Ponadto dobrze jest mieć pod ręką szmatkę, gdyż z kaloryfera może wydostawać się brudna woda. Zachowaj ostrożność i dokładnie odpowietrzaj grzejnik.

Do łazienki wybierz solidne kaloryfery, które w razie potrzeby bez trudu odpowietrzysz. Dostępne w sklepie modele marki Vitalle to praktyczne, a zarazem świetnie wykonane konstrukcje. W ofercie znajdziesz zarówno grzejnik łazienkowy biały, jak i czarny. Dzięki temu z łatwością wybierzesz rozwiązanie dopasowane do Twojej aranżacji.

Grzejnik Vitallle Monza

Grzejnik bez odpowietrznika – jak go odpowietrzyć?

Usuwanie powietrza z takiego grzejnika nie jest łatwym zadaniem. Jednak użytkownicy starszych konstrukcji raz na jakiś czas muszą się z nim zmierzyć. Zazwyczaj takie urządzenia służą ogrzewaniu dużych przestrzeni. Montowane są np. w szpitalach czy hotelach. Wówczas najczęściej instaluje się odpowietrzniki centralne, które znajdują się w najwyższych punktach pionów zasilających. Jednak nie zawsze działają prawidłowo.

Jeśli chcesz odpowietrzyć tego typu grzejnik, delikatnie poluzuj górny śrubunek. Pamiętaj jednak, że ta czynność może przyczynić się do wycieku wody z instalacji. Dlatego najlepiej minimalnie popuścić nakrętkę i przytrzymać na niej chłonny materiał. Jeśli grzejnik zamontowany jest prawidłowo, na początku wydostanie się z niego powietrze, a później woda. Wówczas dokręć śrubunek. Dzięki tej operacji połączenie będzie szczelne, a konstrukcja zacznie nagrzewać się równomiernie i pracować prawidłowo.

Jak zamontować grzejnik łazienkowy?

Wiesz już, że o wyborze grzejnika łazienkowego nie może decydować przypadek. Jednak równie ważny jest sposób montażu. Prawidłowo zainstalowany kaloryfer pozwoli Ci uniknąć wielu usterek. O czym należy pamiętać?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż w istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Wówczas możesz zastosować podłączenie dolne bądź krzyżowe. Wcześniej należy koniecznie sprawdzić rozstaw przyłączeń instalacji C.O. i porównać go z rozstawem w grzejniku. Do montażu potrzebny będzie zawór zasilający oraz odcinający. Dzięki nim w razie potrzeby odizolujesz kaloryfer od instalacji. Dodatkowo możesz zastosować zawór termostatyczny, który umożliwi regulację temperatury w łazience. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w dołączonej do zestawu instrukcji.

Wiele osób pyta – na jakiej wysokości grzejnik łazienkowy? O tym decyduje m.in., wzrost użytkowników. Najczęściej kaloryfery montuje się 120 cm od podłogi, co zapewnia swobodny dostęp do górnej powierzchni konstrukcji. Zwróć uwagę, że odległość między ścianą a środkiem rur przyłączeniowych grzejnika powinna wynosić 35-55 mm. Z kolei warunkowe przejście rur o takiej samej średnicy nie powinno wynosić mniej niż 32 mm dla sieci cieplnych i mniej niż 25 mm w przypadku rurociągów cyrkulacyjnych.