Skip to main content

Zdecydowałeś się na umywalkę nablatową? Świetny wybór! Ten model cieszy się dużą popularnością ze względu na nowoczesny wygląd, bardzo komfortowe użytkowanie i proste czyszczenie. Misa znacznie ogranicza też rozchlapywanie wody na boki, o ile jest dobrze dopasowana. Dowiedz się, jakie umywalki nablatowe wybrać.

Jaka umywalka nablatowa będzie najlepsza?

Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, jaka umywalka nablatowa jest najlepsza. Trzeba najpierw zastanowić się nad:

  • maksymalnym możliwym wymiarem,
  • sposobem mocowania baterii,
  • stylem przewodnim wnętrza,
  • spójnością umywalki z urządzeniami sanitarnymi,
  • kolorem ceramiki i armatury,
  • miejscem montażu.

Na początek takie informacje Ci wystarczą, ale to jeszcze nie odpowiedź na zadane pytanie. Przejdźmy teraz do najważniejszych aspektów, czyli wyglądu, materiału, wielkości oraz sposobu mocowania. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełnić.

Jakość, która ma znaczenie

Nie da się ukryć, że inwestycja w umywalki nablatowe powinna być jak najbardziej trafiona. W końcu jest to wybór na wiele długich lat. Na rynku wciąż najbardziej popularne są modele ceramiczne, o dziwo, nie tylko białe. U niektórych producentów znajdziesz też umywalki nablatowe wykonane z konglomeratu czy kamienia, które charakteryzują się dużą wytrzymałością przy odpowiedniej pielęgnacji.

Umywalka nablatowa (np. z kolekcji Roana czy Lukka) powinna być łatwa w czyszczeniu oraz estetyczna przez długi czas. Co na to wpływa? Na pewno jakość wykonania. Powierzchnia powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi (odpryskami, zarysowaniami) oraz odbarwieniami spowodowanymi pozostałością kosmetyków.

Umywalka nablatowa Vitalle Roana

Wielkość umywalki i jej głębokość

Rozmiar umywalki nablatowej jest jednym z czynników, który wpływa na jej ostateczny wygląd. Powinien być proporcjonalny do całego pomieszczenia, aby nie przytłoczył całej aranżacji. Popularnym rozmiarem jest umywalka nablatowa 60×40.

W bardzo małych wnętrzach dobrze sprawdzi się umywalka nablatowa owalna, np. o średnicy 40 centymetrów. Taką bryłę można ustawić na niewielkim blacie, zyskując obok miejsce do zagospodarowania.

Oprócz wielkości bardzo istotne jest to, na jakiej wysokości umywalka nablatowa zostanie zamontowana. Najlepiej dopasować ją do wzrostu domowników. Najczęściej wysoka górna krawędź powinna sięgać od 85 do 95 centymetrów od podłogi.

Podczas aranżacji łazienki z umywalką nablatową łatwo popełnić błąd. Zbyt nisko osadzona misa, krótkie ranty i nieodpowiednia wylewka baterii mogą przełożyć się na niekomfortowe użytkowanie, a także mnóstwo plam i wody dookoła. Najlepszym sposobem jest ustalenie, na jakiej wysokości powinna się kończyć umywalka nablatowa i jaka głębokość będzie odpowiednia, aby utrzymać blat w czystości. Oczywiście tak zamontowana misa nie powinna sprawiać problemów zarówno niższym, jak i wyższym domownikom. Weź pod uwagę wszystkie potrzeby.

Sposób montażu baterii

Na ostateczny wygląd całej bryły ma wpływ rodzaj baterii, na który się zdecydujesz. Umywalki nablatowe mogą mieć powierzchnię bez otworów, do której trzeba dobrać armaturę montowaną na zewnątrz, np. do ściany albo do blatu. Misa, za którą zamocowany jest wysoki kran, bardzo nowocześnie się prezentuje. Tak samo jest z bateriami podtynkowymi, których przyłącza ukryte są subtelnie w ścianie.

Jeśli umywalki nablatowe są wyposażone w otwór, bateria może być zamontowana bezpośrednio w ceramice. Wtedy zyskujesz też niewielką półkę do zagospodarowania i nie trzeba ingerować w blat czy ścianę, podłączając instalację.

Pamiętaj o tym, że bateria powinna mieć odpowiedni rozmiar, aby strumień wody spływał na środek umywalki. Zbyt nisko lub zbyt wysoko osadzony kran znacznie utrudni codzienne użytkowanie. Będzie też przekładać się na rozchlapywanie wody na boki.

Okrągła, prostokątna, a może finezyjna?

Proste linie to kwintesencja nowoczesności, dlatego umywalka nablatowa prostokątna cieszy się dużą popularnością. Ponadto taki kształt gwarantuje sporo wolnego miejsca do dyspozycji podczas mycia rąk i pielęgnacji skóry. Trzeba jednak zagospodarować odpowiednią przestrzeń na blacie. Właśnie dlatego alternatywą jest umywalka nablatowa owalna i okrągła. Najlepiej sprawdzi się w małej przestrzeni, a brak kanciastych narożników przekłada się na bezpieczeństwo. Warto wspomnieć też, że nawet delikatne zaokrąglenia sprawiają, że we wnętrzu robi się przytulniej. Finezyjne, nieregularne kształty, to doskonały wybór, jeśli chcesz postawić na umywalkę nablatową pełniącą jednocześnie funkcję dekoracyjną. Umywalki nablatowe powinny pasować do innych elementów łazienki, w tym misy WC, bidetu czy brodzika.

Sposób montażu umywalki nablatowej

Umywalki nablatowe najlepiej prezentują się oczywiście na blacie. Można je zestawić z drewnem, kamieniem, płytą o jednolitej strukturze czy też imitacją betonu. Wystarczy wybrać odpowiedni odcień oraz wymiar. Nie musisz jednak ograniczać się wyłącznie do blatu. Umywalka nablatowa z szafką także będzie dobrze się prezentować. Konieczne będzie ukrycie przyłączy. W ten sposób zyskasz miejsce na kosmetyki, ręczniki i przybory łazienkowe. W ostatnich latach modne są szafki wiszące, konsole, a nawet otwarte półki.

Nowoczesna umywalka nablatowa łazienkowa, czyli jaka?

Na rynku jest wiele modeli, które charakteryzują się ogromną wytrzymałością przy jednoczesnym delikatnym wyglądzie i cienkich ściankach. Właśnie dlatego popularnością cieszy się umywalka Vitalle. Większość produktów wykonana jest z masy korundowej i wyposażona w trzy warstwy szkliwa. Jednocześnie wygląd jest bardzo subtelny, dlatego umywalka nablatowa łazienkowa nie przytłoczy Twojego wnętrza.

Do wyboru jest wiele rozmiarów, np. Vitalle Vardena umywalka nablatowa 60. Chociaż jest prostokątna, wszystkie krawędzie są zaokrąglone. Z kolei kiedy nie wiesz, na jaki dokładnie kształt się zdecydować to Vitalle Lukka Oval Vitalle umywalka nablatowa 50 ma proste dłuższe linie, a krótsze boki mają delikatny owal.

Zobacz też:

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Czym czyścić czarne baterie w łazience? Zrób to skutecznie i bezpiecznie