Skip to main content

Osad z kamienia pojawia się z reguły w dwóch miejscach: na szybie i na baterii prysznicowej. Nie wygląda to estetycznie, dlatego regularne czyszczenie to podstawa. Zobacz, czym i jak wyczyścić drzwi do kabiny prysznicowej!

Zanim zaczniesz czyścić osad z kamienia…

Jeśli jesteś jeszcze na etapie projektowania wnętrza, masz to szczęście, że masz większy wpływ na to, czy kamień będzie częściej pojawiać się na drzwiach do kabiny prysznicowej. Chodzi oczywiście o wybór odpowiedniego modelu. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na główny materiał, z którego jest wykonana kabina prysznicowa 80×80 czy też mniejsza/większa. Jest szkło hartowane, które jest bezpieczne i solidnie osadza się jako element kabiny.

Występuje w kilku wersjach – całkowicie przezroczystych lub ozdobionych (np. efekt zamrożonej tafli szkła). Pierwsze rozwiązanie jest bardzo estetyczne i wpływa na to, że łazienka staje się bardziej przestronna. Niestety, na takiej powierzchni bardziej widać wszelkie zacieki i osady z kamienia. To dlatego, że w rzeczywistości szyba nie jest idealnie równa i gładka. Przy mikroskopijnym zbliżeniu można dostrzec nierówności, w których osadzają się zabrudzenia.

Nowoczesne rozwiązania producentów mają ograniczyć powstawanie nieestetycznych zabrudzeń. Dobrej jakości kabina prysznicowa półokrągła czy też prostokątna powinna być wyposażona w powłoki ochronne. Odpychają one wodę, która łatwiej spływa po idealnie gładkiej szybie. Brud w mniejszym stopniu zatrzymuje się na wybranym fragmencie.

W dodatku takie powłoki ułatwiają czyszczenie, dlatego nie trzeba szorować powierzchni silnymi środkami chemicznymi. Nazwy takich technologii jest wiele, wszystko zależy od producenta. Jeśli interesuje Cię np. kabina prysznicowa 90×90 z powłoką odpychającą brud, zajrzyj do oferty marki Vitalle.

Nie zapomnij o tym, że baterie do kabin prysznicowych powinny być jak najlepszej jakości. Najbardziej popularne są powierzchnie chromowane, które łatwo się poleruje. Nieco inaczej jest w przypadku głębokiej czerni i powierzchni matowo wykończonej. Tutaj brud jest bardziej widoczny. Warto zatem wybrać model od producenta, który gwarantuje ograniczenie

Czym czyścić drzwi do kabiny prysznicowej?

Jeśli Twoja kabina prysznicowa (np. z kolekcji Garda Vitalle by Huppe) narożna, we wnęce czy wolnostojąca jest wyposażona w szkło z powłoką, możesz sięgnąć po informacje od producenta. Do czyszczenia takiej powierzchni mogą być konkretne zalecenia. Niektóre szyby trzeba co jakiś czas odświeżać specjalnym środkiem, aby powierzchnia dalej była idealnie gładka i spełniała swoją funkcję odpychającą brud.

Środki chemiczne do czyszczenia kabiny prysznicowej są dobrym sposobem, jednak ich działanie jest bardzo silne. Najlepiej potraktować je jako ostateczność albo dokładnie sprawdzać skład. Niektóre z nich są na tyle mocne, że powodują podrażnienia nosa czy oczu. Często stosowanie środków chemicznych jest nieuniknione, szczególnie jeśli w kabinie prysznicowej pojawia się pleśń czy silne zabrudzenia. Najpierw jednak warto wykorzystać domowe sposoby. W dalszej części naszego artykułu dowiesz się, usunąć kamień z kabiny prysznicowej z użyciem prostych produktów.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby po każdej kąpieli ściągnąć resztki wody. Służą do tego praktyczne akcesoria, które dostaniesz w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz. Mają estetyczne wykończenie, dlatego możesz je dopasować nawet do charakteru swojego wnętrza i ustawić w mało widocznym miejscu. W tym celu spłucz najpierw szybę z pozostałości kosmetyków, a następnie ściągnij wodę, od góry, do samego dołu. Drzwi do kabiny prysznicowej warto czyścić na mokro i wycierać do sucha przynajmniej raz na tydzień. Wybieraj takie produkty, które nie będą rysować delikatnej i gładkiej powierzchni. Ściereczki powinny być miękkie (np. z mikrofibry), a ściągaczki bez żadnych uszkodzeń mechanicznych i wykonane z gumy.

Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Najpopularniejszym domowym sposobem jest mycie kabiny prysznicowej octem. Warto go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Dodaj kroplę płynu do mycia naczyń. W ten sposób umyjesz na mokro zarówno szybę, brodzik, jak i baterię. Wystarczy spłukać później całość letnią wodą.

Do miejsc, które są mocno zabrudzone kamieniem, przyłóż ręcznik papierowy nasączony samym octem. Zostaw tak na 20 minut, potem pocieraj delikatnie gąbką, a następnie umyj powierzchnię. Warto też wykorzystać sodę oczyszczoną. Połączona z odrobiną wody będzie miała konsystencję gęstej papki. Wystarczy nałożyć ją na zabrudzone miejsca, zostawić na 20 minut, a następnie usunąć z pomocą miękkiej wilgotnej gąbki.

Przy dużych zabrudzeniach, możesz zdecydować się na umycie kabiny prysznicowej z pomocą płynu do mycia naczyń. Jest on znacznie delikatniejszym detergentem niż dostępne na półkach drogerii środki czystości. Przyda się letnia woda, miękka gąbka i dokładne spłukanie, a także wyczyszczenie do sucha powierzchni szyby. Kabina prysznicowa oraz brodzik to miejsca, które po myciu muszą być wysuszone, inaczej będą przyciągać bakterie i grzyby.

Jeśli masz w domu parownicę, może to być świetny pomysł na pozbycie się zarówno kamienia, jak i osadów z mydła i innych kosmetyków.

Zobacz też:

Na jakiej wysokości bateria prysznicowa?
Czym umyć kabinę prysznicową?