Skip to main content

Zastanawiasz się, jak wybrać idealnie dopasowany grzejnik łazienkowy? Kluczowe kryterium stanowi moc urządzenia. Sprawdź, który sprzęt najlepiej sprawdzi się w Twoich czterech kątach.

Dlaczego moc grzejnika jest tak ważna?

Łazienka to przestrzeń bardziej wilgotna niż inne pomieszczenia w domu. Natomiast grzejnik o odpowiedniej mocy skutecznie zapobiega powstawaniu pleśni i wilgoci. Ogrzewa pomieszczenie, dostarcza przyjemnego ciepła i w ten sam sposób dna o zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Dlatego na wybór tego urządzenia musisz zwrócić szczególną uwagę.

Na szczęście dziś oferta jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Z powodzeniem znajdziesz zarówno grzejnik łazienkowy biały, jak i konstrukcję w innej kolorystyce. Dzięki temu z łatwością dopasujesz rozwiązanie do własnych potrzeb oraz aranżacji, jaka panuje w Twoich czterech kątach. Jednak to kryteria techniczne mają priorytetowe znaczenie.            

Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Wiesz już, że właściwy wybór grzejnika ma wpływ na zdrowie mieszkańców. Zanim jednak bliżej rozwiniemy temat mocy urządzenia, warto wziąć pod uwagę jego powierzchnię oraz usytuowanie w łazience. Ponadto rzuć okiem na design. Na rynku znajdziesz zarówno modele w stylu vintage, jak i te, które doskonale sprawdzają się nowoczesnych łazienkach. Za miłe dla oka, a zarazem funkcjonalne konstrukcje uchodzą sprzęty marki Vitalle. Wśród nich znajdziesz zarówno ponadczasową klasykę, jak i grzejnik łazienkowy czarny mat. Drabinki mogą być bardziej klasyczne lub awangardowe. To od Ciebie zależy, jak chcesz potraktować grzejnik łazienkowy – jako wyróżniającą dekorację wnętrza lub spójny element z całą aranżacją.

Jeżeli szukasz grzejnika do dużej łazienki, warto sięgnąć po większą konstrukcję lub postawić na kilka elementów rozmieszczonych w pomieszczeniu. Wybór najlepszych rozwiązań warto rozważyć już na etapie projektowania pomieszczenia. Jeśli jednak planujesz remont czterech kątów, a kaloryfery mają już swoje lata, warto je wymienić. Dzisiaj dużą popularnością cieszy się np. grzejnik łazienkowy pionowy, choć to tylko jedna z wielu interesujących propozycji. Oferta najlepszych producentów jest urozmaicona, dlatego warto zapoznać się z pełnym asortymentem i wspólnie z domownikami wybrać odpowiednią opcję.

Jaka moc grzejnika będzie odpowiednia?

Niezależnie od tego, czy wybierasz grzejniki łazienkowe drabinkowe, czy decydujesz się na standardowe rozwiązania, moc jest jednym z najważniejszych elementów specyfikacji. Jak wybrać idealnie dopasowaną opcję? To wcale nie jest trudne!

Na początku musisz ustalić moc cieplną grzejnika dla Twojej łazienki, a następnie dopasuj moc wyjściową. Ponadto główny parametr odnosi się również do maksymalnej mocy grzewczej. Pamiętaj, że grzejnik z wyższą mocą sprawdzi się lepiej w większych pomieszczeniach, gdyż zapewni więcej ciepła. Powinien dogrzać każdy kąt i zapewnić tym samym komfort cieplny. Jeśli dodatkowo ma pełnić funkcję odwieszania ręczników czy bielizny, trzeba zwrócić uwagę na nieco mocniejsze modele. Bez obaw, w dalszej części artykułu, wytłumaczymy Ci jak obliczyć moc grzejnika.

Jeśli zdecydujesz się na zakup grzejnika o zbyt niskiej mocy cieplnej, pomieszczenie nie będzie wystarczająco ogrzane. Natomiast zbyt wysoka moc narazi Cię na niepotrzebne wydatki za ogrzewanie. Zapłacisz też więcej za sam grzejnik.

Chociaż na rynku znajdziesz przeróżne konstrukcje (np. grzejnik łazienkowy grafitowy), to właśnie kryteria techniczne powinny decydować o wyborze w pierwszej kolejności.

Jak obliczyć moc grzejnika?

Wiesz już, że moc grzejnika ma kluczowe znaczenie dla komfortu cieplnego mieszkańców oraz funkcjonalności czterech kątów. Dlatego o wyborze urządzenia nigdy nie powinien decydować przypadek, lecz dokładna analiza szczegółów technicznych.

Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego hydraulika, który pomoże wybrać odpowiednią konstrukcję. Jeśli jednak chcesz samodzielnie obliczyć optymalną moc urządzenia, skorzystaj z naszych porad. Wówczas z łatwością wybierzesz grzejniki łazienkowe – czarny, biały, a może grafitowy? Bez trudu połączysz funkcjonalność z preferowaną kolorystyką.

  • Zmierz długość, wysokość oraz szerokość łazienki. Pamiętaj, aby pomiary przeprowadzić bardzo dokładnie.
  • Pomnóż otrzymane wartości, a dowiesz się, jaka jest objętość przestrzeni. Wynik zapisz w metrach sześciennych. Pamiętaj, że większe pomieszczenie wymaga większej mocy do ogrzania.
  • Zwróć uwagę na charakter budynku. Izolowane i nowe domy nie potrzebują grzejników o bardzo wysokiej mocy. Zupełnie inaczej jest w przypadku tych starszych. W dodatku narożne pomieszczenia wymagają wyższej mocy grzewczej. Dlatego tak ważny jest współczynnik korygujący, który należy uwzględnić przy otrzymanych rezultatach. W przypadku dobrze izolowanego domu odejmij 10%. Dla budynków o słabej izolacji dodaj 15%. Z kolei przy wyborze grzejnika do pomieszczenia narożnego dodaj 10%.

Zobacz również inne artykuły blogowe:

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Czym czyścić czarne baterie w łazience? Zrób to skutecznie i bezpiecznie
Czym umyć kabiny prysznicowe?