Skip to main content

Funkcjonalna łazienka powinna być dopasowana do potrzeb wszystkich mieszkańców. Jeśli chcesz zaprojektować strefę kąpieli, warto ustalić na początku jej odpowiednie wymiary. Sprawdź, na jakiej wysokości zainstalować baterię wannową.

Wysokość baterii wannowej – wskazówki na dobry początek

Przy projektowaniu łazienki musisz skupić się nie tylko na wyglądzie ścian czy podłóg, ale również właściwej instalacji elementów wyposażenia. Jedną z najważniejszych kwestii jest ustalanie odpowiedniej wysokości baterii wannowej. Wielkość ta zależy od rodzaju baterii, a także typu wanny (np. Palo Vitalle by Roca).

Duże znaczenie mają również osobiste preferencje domowników. Warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty i na tej podstawie wybrać odpowiednie rozwiązanie. Dzięki temu stworzysz wygodną przestrzeń, w której wszystkie elementy bardzo dobrze się ze sobą komponują.

Rodzaje baterii wannowych

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów baterii wannowych (np. kolekcja TICA). Kluczową różnicę stanowi sposób montażu. W zależności od konstrukcji musisz zastosować inne metody. Poznaj szczegóły, a na pewno znajdziesz odpowiednią opcję dla wszystkich domowników.

  • Bateria wannowa natynkowa – wszystkie elementy konstrukcji widoczne są gołym okiem. Dlatego duże znaczenie ma wybór modelu dopasowanego do kolorystyki płytek oraz pozostałych elementów łazienkowej aranżacji. Zwróć uwagę, że ten rodzaj baterii dzieli się na dwa typy – jednootworowe oraz dwuotworowe. W pierwszym wariancie zimna woda miesza się z ciepłą w jednym kranie. Natomiast konstrukcja dwuotworowa obejmuje dwa osobne kurki – dla zimnej i ciepłej wody. Kiedy warto postawić na model natynkowy? To bardzo dobre rozwiązanie, gdy wanna charakteryzuje się krótkim rantem i jest usytuowana w narożniku.
  • Bateria wannowa podtynkowa – jak sama nazwa mówi, niemal cała jej konstrukcja kryje się pod tynkiem. Zewnętrzną część stanowi jedynie rozeta oraz dźwignia bądź kurki. W tym systemie woda przechodzi przez zestaw odpływowo-przelewowy bądź wylewkę wannową. Wielu klientów wybiera to rozwiązanie z uwagi na estetykę. Natomiast montaż jest dosyć czasochłonny.
  • Bateria wolnostojąca – to rozwiązanie wykorzystywane, gdy wanna znajduje się w dalszej odległości od ściany. Takie urządzenie możesz umieścić tuż przy brzegu wanny, aby uzyskać łatwy dostęp. Element ten zajmuje dość dużo miejsca, więc sprawdzi się raczej w większych łazienkach.
  • Bateria wielootworowa – to bateria montowana na krawędzi wanny. Dzięki temu możesz z łatwością dobrać idealnie dopasowaną wysokość. Pamiętaj, że konstrukcja jest dosyć ciężka. Dlatego przed dokonaniem zakupu musisz zwrócić uwagę, jakie obciążenie zniesie wanna.

Niezależnie od tego, czy stawiasz na konstrukcję podtynkową, czy Twoim celem zakupowym jest bateria wannowa ścienna, zawsze sięgaj po produkty najwyższej jakości.

Wiele nowoczesnych urządzeń sanitarnych znajdziesz wśród propozycji Vitalle. Wśród nich nie zabraknie modeli o dodatkowych funkcjach, które również mogą wpływać na wybór optymalnej wysokości. Dlatego należy dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną i na tej podstawie ocenić, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Na jakiej wysokości bateria wannowa?

Wysokość baterii najlepiej dopasować do własnych preferencji. Natomiast standardowe wartości mogą pomóc Ci w wyborze. Przedstawione poniżej wskazówki sprawdzają się w większości łazienek.

Baterie stojące (nawannowe) charakteryzują się elastycznymi wężykami, więc możesz zamontować je niżej niż inne konstrukcje. Kran nad wanną najlepiej umieścić na wysokości 15-20 cm. Natomiast wysokość nad podłogą powinna wynosić ok. 45 cm. Pamiętaj, że to odległość podana od gotowej posadzki, np. z zamocowanymi już płytkami ceramicznymi. To jednak tylko standardy, gdyż dużo zależy do wymiarów wanny.

Powszechne wyliczenia dla baterii podtynkowej określają, że konstrukcja powinna znajdować się ok. 60 cm nad podłogą. Jednak wartość ta może się zmienić, jeśli wanna ma niestandardowe wymiary. Dlatego weź pod uwagę wysokość kranu, który najlepiej umieścić 15-20 cm nad krawędzią górną.

Przy montażu baterii wannowej naściennej warto zastosować podobne praktyki, jak przy bateriach podtynkowych. Pamiętaj jednak, że elementy armatury dostępne są w różnych wariantach.

Z kolei modele wolnostojące często mają regulację wysokości. W przeciwnym wypadku kran powinien znaleźć się 15-20 cm od krawędzi wanny.

Do często wybieranych konstrukcji należy również bateria wannowa z prysznicem. Przyjmuje się, że optymalna wysokość główki prysznicowej wynosi ok. 180 cm nad podłogą. Natomiast najlepiej dopasować tę wartość do wzrostu domowników.

Jak dopasować wysokość baterii do potrzeb dzieci?

Komfort najmłodszych domowników ma znaczenie priorytetowe. Jak zapewnić im swobodną kąpiel? Niektórzy decydują się na montaż baterii nieco niżej niż zazwyczaj (ok. 10 cm nad wanną).

Jednak pociechy szybko rosną, dlatego lepszą opcją jest wybór elementu z regulowaną konstrukcją, a wiele nowoczesnych urządzeń znajdziesz w portfolio Vitalle. Możesz również wybrać specjalną podstawkę lub schodki (pamiętając o tym, aby były antypoślizgowe), które pozwolą dziecku na prostą obsługę baterii, która ustawiona jest na standardowej wysokości.

Zobacz również:

Jakiej mocy grzejnik do łazienki?
Umywalka nablatowa czy wpuszczana?
Miska WC wisząca czy stojąca?