Skip to main content

Odpowiedni montaż miski WC zapewni komfort korzystania z łazienki wszystkim domownikom. Już przy wyborze konkretnego urządzenia, warto zastanowić się nad sposobem mocowania. Sprawdź, na jakiej wysokości miska WC powinna się znaleźć i na które elementy zwrócić szczególną uwagę.

Optymalna wysokość miski WC

Dziś miski WC podwieszane (np. z kolekcji Palo Vitalle by Roca) cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Za ich wyborem przemawia zarówno nowoczesny design, jak i funkcjonalność. Pod urządzeniem znajduje się wolna przestrzeń, która jest kwintesencją wizualnego ładu. Łatwiej też dotrzeć tam mopem czy odkurzaczem. Jeśli chcesz cieszyć się z tych atutów, musisz zadbać o odpowiednią wysokość konstrukcji.

Standardowo podwieszane elementy montuje się 400 mm od podłogi. Natomiast nie zawsze będzie to idealne rozwiązanie. Jeśli w domu są dzieci czy osoby niepełnosprawne, musisz zastosować nieco inny montaż. Nie inaczej będzie w przypadku domowników o bardzo wysokim wzroście.

W kolejnych sekcjach tego poradnika znajdziesz skuteczne sposoby na instalację miski. Dowiedz się więcej, a z łatwością dokonasz udanego wyboru.

Miska WC wisząca – instalacja dla osób niepełnosprawnych

Dostosowanie toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych lub o ograniczonym zakresie ruchów wymaga kilku sprawdzonych rozwiązań. Musisz zadbać zarówno o odpowiednią ilość przestrzeni w łazience, jak i funkcjonalność urządzeń sanitarnych. Kluczowym aspektem będzie instalacja poręczy oraz właściwa wysokość miski wc podwieszanej.

Miskę dla osób niepełnosprawnych zainstaluj wyżej niż standardowo. Eksperci zalecają, aby zastosować wysokość 700 lub 800 mm pomiędzy podłogą a górną krawędzią muszli. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku osób bardzo wysokich.

Najlepiej wybieraj nowoczesne elementy sanitarne, które sprawdzą się przez długie lata. Świetnym pomysłem na komfort w łazience może być miska WC Vitalle. To prosta w montażu, a zarazem ergonomiczna konstrukcja.

Miski WC podwieszane – rozwiązania dla dzieci i osób o niskim wzroście

Wiesz już, że standardowa wysokość miski WC nie będzie idealna dla każdego. Jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci lub osoby o niskim wzroście, dopasuj konstrukcję do ich potrzeb. W takim przypadku musisz zainstalować ją nieco niżej.

Trudno tu określić konkretną wysokość, gdyż wszystko zależy od wzrostu domowników. Pamiętaj, że dzieci dorastają bardzo szybko. Niekiedy dobrym rozwiązaniem może być montaż miski na standardowej wysokości oraz zakup przenośnego schodka. Element nie zajmuje wiele miejsca w łazience, a znacznie ułatwia korzystanie z toalety czy umywalki. Wybór zależy więc od osobistych preferencji.

Pamiętaj, że dziś elementy wyposażania łazienki są dostępne w przeróżnych wariantach. Doskonałą propozycją dla wymagających może być miska WC z funkcją bidetu. Najlepsze modele charakteryzują się prostą i intuicyjną obsługą. Dzięki temu sprawdzą się również wśród najmłodszych.

Jak wiele miejsca zajmuje podwieszana miska WC?

Użytkownicy mniejszych łazienek często zastanawiają się, czy misa będzie odpowiednim wyborem. Tymczasem najlepsi producenci (tak jak Vitalle) wprowadzili na rynek modele w różnych wariantach. Dzięki temu z powodzeniem znajdziesz konstrukcję dopasowaną do Twoich potrzeb. Do konkretnego urządzenia sanitarnego, trzeba jeszcze dobrać stelaż podtynkowy.

Kluczowym aspektem jest też długość miski. Standardowe konstrukcje mają ok. 50 cm, lecz musisz również uwzględnić wymiary stelaża. W najmniejszych łazienkach bardzo często sprawdza się miska WC – długość 40 cm.

Przed dokonaniem zakupu dokładnie zmierz dostępną w łazience przestrzeń i oceń, które rozwiązanie będzie najlepsze. Ponadto zapoznaj się ze specyfikacją techniczną modeli i na tej podstawie oceń, który z nich sprawdzi się najlepiej. Wówczas dokonasz udanego zakupu.

Pamiętaj też, że wysokość miski WC warto wymierzyć na zrobionej posadzce. Jeśli jesteś w trakcie remontu, trzeba doliczyć parę centymetrów na montaż płytek ceramicznych. Właśnie dlatego wszystkie przymiarki powinny być jak najbardziej odpowiadające realnym wymiarom łazienki.

Waga miski WC

Wybór odpowiedniej wysokości to jeszcze nie wszystko. Ważnym aspektem jest również wytrzymałość miski WC. Większość stelaży utrzyma obciążenie do 400 kg. Pamiętaj jednak, że należy wziąć pod uwagę nie tylko wagę muszli, ale również obciążenie punktowe związane z użytkowaniem.

Prawidłowy montaż miski zapewni wysoką wytrzymałość. Wszystkie informacje na temat wymagań technicznych i sposobu instalacji znajdziesz w instrukcji lub bezpośrednio u producenta. Ważnym kryterium będzie maksymalna waga użytkowników.

Jak zamontować miskę WC

Doskonałą propozycją dla entuzjastów nowoczesnych rozwiązań może być miska WC bez kołnierza marki Vitalle. Pamiętaj jednak, aby wybrać model dopasowany do Twojego stelaża. Aby to sprawdzić, rzuć okiem na rozstaw śrub montażowych.

Do obudowania stelaża najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe, które są impregnowane. Najczęściej wystarczy jedna warstwa płyt na konstrukcji wykonanej z aluminiowych profili. Jednak niektórzy eksperci zalecają stosowanie podwójnej grubości i wiele zależy tu od wielkości pomieszczenia.

Połączenia pomiędzy płytami zaszpachluj, a następnie pokryj materiałem wykończeniowym. Natomiast miskę WC zawieś na przeznaczonych ku temu śrubach. Pamiętaj również, aby zadbać o uszczelnienie pomiędzy obudową, a także właściwe wykonanie połączeń kanalizacyjnych i wodnych.

Montaż bywa czasochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wsparcie fachowca. Wówczas uzyskasz pewność, że konstrukcja przetrwa przez wiele lat.

Sprawdź też:

Umywalka nablatowa czy wpuszczana?
Miska WC wisząca czy stojąca?
Na jakiej wysokości bateria prysznicowa?