Skip to main content

Każda strefa w łazience powinna być zaprojektowana z dbałością, a szczególnie dostosowana do potrzeb domownikom. Dzięki temu wykonanie codziennych czynności nie będzie stanowiło żadnego kłopotu. Dziś podpowiemy Ci, na jakiej wysokości umywalka powinna być zamontowana.

Dlaczego trzeba zwrócić uwagę na wysokość umywalki i jej wielkość?

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej umywalki (np. z kolekcji Roana czy Lukka), kwestie techniczne i aspekty wizualne powinny iść ze sobą w parze. Wielkość urządzenia ma ogromne znaczenie na to, jak będzie prezentować się bryła wraz z baterią na tle całej aranżacji. Nie może być ani za duża, ani za mała, wtedy będzie prezentować się karykaturalnie. Właśnie dlatego najlepiej rozejrzeć się po pomieszczeniu i dopasować proporcjonalnie wielkość umywalki. Kształt i design warto dobrać do innych urządzeń sanitarnych, w tym misy WC, bidetu czy brodzika. Wtedy w pomieszczeniu będzie panować wizualny ład.

Ponadto bateria musi być dobrana i zamontowana w taki sposób, aby strumień docierał do centralnego miejsca misy. Jeśli będzie zbyt wysoko, woda zacznie rozchlapywać się na boki. Z kolei osadzona za nisko przełoży się na dyskomfort podczas mycia rąk czy napełniania naczynia.

Wiesz już, jak powinna wyglądać umywalka i na co zwrócić uwagę. Przejdźmy teraz do istotnej kwestii. Na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna być zamontowana? Tu trzeba przyjrzeć się bliżej potrzebom domowników. Im są oni wyżsi, tym wyżej powinna znaleźć się misa.

W dodatku bardzo istotne jest to, na jaki rodzaj urządzeń się decydujesz. Umywalki nablatowe mogą mieć różną wysokość krawędzi. Modele głębokie mogą utrudniać mycie rąk czy wykonywanie czynności higienicznych, kiedy bedą za wysoko osadzone na blacie względem wzrostu dzieci, młodzieży i dorosłych. W przypadku umywalek wpuszczanych w szafkę wiszącą, od razu wybierasz wysokość montażu mebla.

W przypadku umywalek z gotowym otworem na baterię, należy wziąć pod uwagę jej montaż. To najbardziej wystający element na misie, dlatego będzie miał wpływ na ostateczny efekt wizualny. Po osadzeniu, armatura nie może przeszkadzać i zakrywać innych dodatków, np. dolnego fragmentu lustra na ścianie.

Na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna być zamontowana?

Optymalną wartością, na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna się znaleźć, to 85-90 centymetrów. Pod uwagę bierze się odległość między podłogą a górną krawędzią umywalki. Jeśli jednak domownicy są bardzo wysocy, mają między 180 a 190 centymetrów, warto zamocować misę na wysokości 95 centymetrów. Z kolei niskim osobom, może być trudno sięgnąć do baterii łazienkowej i komfortowo włączyć wodę. Na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna być zamontowana w przypadku średniego wzrostu użytkownika 160 centymetrów? Najlepiej 80 centymetrów.

W przypadku umywalki nablatowej trzeba też wziąć pod uwagę montaż blatu. Od wysokości, na jakiej ma być zamontowana misa, należy odjąć jej wysokość. Wtedy będziesz wiedzieć, gdzie powinien znaleźć się blat. Najlepiej, aby górna jego krawędź nie znajdowała się wyżej niż 75 centymetrów (chyba że domownicy są wysocy).

Pod uwagę trzeba wziąć, na jakiej wysokości odpływ od umywalki sprawdzi się najlepiej. Optymalnym rozwiązaniem jest 55 centymetrów od posadzki. Wężyki od baterii warto poprowadzić na takiej samej wielkości lub nieco wyżej, np. 10 centymetrów nad odpływem. Standardowa wysokość znacznie ułatwia montaż syfonu oraz wężyków prowadzonych z baterii do przyłączy zimnej i ciepłej wody.

Podane przez nas informacje sprawdzą się także do montażu umywalek wpuszczanych w blat lub wieszanych bezpośrednio do ściany.

Co ciekawe, informacje na temat tego, jak zamontować umywalkę nablatową, można znaleźć w normach budowlanych. Dawniej mówiło się o mocowaniu misy między 75 a 85 centymetrów od podłogi. Te dane są jednak nieaktualne ze względu na wyższy średni wzrost użytkowników.

Na jakiej wysokości umywalka? Tych błędów nie popełniaj!

Najprościej jest sprawdzić samemu, na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna zostać zamontowana. Jeśli masz już wybrany model, wyciągnij go z kartonu i przyłóż do ściany w odpowiednim miejscu. Przy pomocy drugiej osoby sprawdzisz, czy dana wysokość jest w porządku.

Tutaj jednak można popełnić strategiczny błąd. Biorąc pod uwagę, jak zamontować umywalkę nablatową czy wpuszczaną w blat, trzeba sprawdzać ten aspekt przy wykończonej podłodze i ścianie. Jeśli pomieszczenie jest w trakcie remontu, delikatnie grubość posadzki może się jeszcze zmienić. Trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę.

umywalka vitalle

Wątpliwości, które mogą pojawić się podczas montażu umywalki, dotyczą często dostosowania wysokości do dzieci. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że maluchy szybko rosną. Właśnie dlatego kierowanie się wyłącznie ich wzrostem, jest błędem. Lepiej postawić na antypoślizgowe podesty, które mogą okazać się też ciekawą atrakcją dla dziecka niż montować na stałe umywalkę na nieodpowiedniej wysokości dla osób dorosłych.

W przypadku osób o ograniczonych ruchach oraz seniorów, lepiej nieco obniżyć wysokość umywalki. Optymalna wartość to 80-85 centymetrów. W innym przypadku może być trudno dotrzeć do armatury i wykonać podstawowe czynności higieniczne.

Zobacz też:

Umywalka nablatowa czy wpuszczana?
Na jakiej wysokości miska WC?
Na jakiej wysokości bateria wannowa?