Skip to main content

Czeka Cię urządzanie lub remont łazienki? Zapewne zastanawiasz się, co lepiej w niej umieścić – prysznic czy wannę? Oba te rozwiązania mają bowiem wiele zalet, ale także pewnych wad, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale podpowiemy Ci, co będzie praktyczniejsze, ładniejsze i tańsze w codziennej eksploatacji.

Prysznic i wanna a kwestie praktyczne

Jeżeli jesteś rodzicem małego dziecka lub uwielbiasz długie kąpiele, Twoje wymagania zaspokoi wanna, np. Palo Vitalle by Roca. Umożliwi Ci ona relaks w gorącej wodzie, a pociechom – beztroskie zabawy w pianie, będąc wygodnym elementem wyposażenia łazienki. Dzięki zróżnicowanym modelom i wymiarom, bez większego trudu dopasujesz wannę nawet do stosunkowo niewielkiego pomieszczenia. Co więcej, będzie ona także łatwiejsza do utrzymania w czystości. Nie posiada bowiem wysokich ścian, podatnych na osadzanie kamienia i resztek kosmetyków.

A może wolisz wziąć szybki prysznic lub masz trudności z wchodzeniem do wysokiej wanny? W takiej sytuacji zdecyduj się na kabinę z niskim brodzikiem.

Jest ona idealnym wyborem dla osób aktywnych oraz większych rodzin, w których wielu domowników korzysta z jednej łazienki. Kabina prysznicowa typu walk-in będzie godna polecenia, gdy w Twoim domu mieszkają osoby starsze bądź niepełnosprawne – dla których wysoki brzeg wanny może stać się barierą nie do pokonania. Pod takim prysznicem łatwiej jest również zamontować uchwyty czy ustawić specjalne krzesło, przydatne podczas kąpieli mniej sprawnych członków rodziny. Pamiętaj jedynie, że szyby kabiny będą wymagać więcej wysiłku w celu ich utrzymania w należytej czystości.

Co wygląda ładniej – wanna czy prysznic?

wysokość wanny

Nie wiesz, co będzie ładniej się prezentować – wanna czy prysznic? Ocena estetyki tego elementu wyposażenia to kwestia subiektywna. Dla jednych osób bardziej atrakcyjna będzie okazała wanna, dla innych natomiast – praktyczna kabina prysznicowa. W ofercie takich producentów jak Vitalle i Huppe znajdziesz modele, które łatwo dopasujesz do własnego wyczucia stylu oraz upodobań. W nowoczesnej łazience sprawdzi się prysznic bez brodzika z minimalistyczną szybą, jak również okrągła lub prostokątna wanna – czy to wolnostojąca, czy zabudowana.

Podobają Ci się bardziej ekskluzywne rozwiązania? Weź pod uwagę kabinę prysznicową ze złotymi detalami bądź wannę na ozdobnych nóżkach, które świetnie wpiszą się w aranżację pomieszczenia w stylu glamour i retro.

Jeśli nie możesz się zdecydować, rozważ opcję typu 2w1, czyli wannę z parawanem, który sprawia, że staje się ona jednocześnie prysznicem. Umożliwi zarówno szybką kąpiel, jak i dłuższy relaks w pianie, nierzadko posiadając również wbudowane dysze do hydromasażu.

Pysznic i wanna a wielkość łazienki

Dokonując wyboru pomiędzy wanną i prysznicem, koniecznie weź pod uwagę metraż łazienki. Jeśli jest ona wyjątkowo mała, lepiej zrezygnować z dużej wanny, która może sprawiać przytłaczające wrażenie i utrudniać codzienną eksploatację ciasnego pomieszczenia. W takim miejscu znacznie lepiej sprawdzi się kompaktowa kabina prysznicowa, np. z baterią podtynkową.

W łazience o standardowej wielkości – czyli powierzchni około 5 m2 – możesz pokusić się o montaż wanny. Wybierz raczej model zabudowany, który umieścisz pod ścianą lub w narożniku pomieszczenia. Pozwoli on na wzięcie ulubionej kąpieli, zarazem nie zajmując zbyt wiele przestrzeni. Weź pod uwagę modele ustawne, w tym prostokątne lub narożne.

A może w swoim domu masz do dyspozycji wyjątkowo dużą łazienkę? W tej sytuacji możesz zdecydować się na okazałą wannę – czy to narożną, czy wolnostojącą. Dzięki niej wnętrze zmieni się w prawdziwie luksusowy pokój kąpielowy. W większym pomieszczeniu możesz także zamontować zarówno wannę, jak i prysznic. Pozwoli Ci to na szybką kąpiel lub dłuższy relaks w gorącej wodzie, zależnie od Twojego aktualnego nastroju i potrzeb.

Co jest tańsze w użyciu – wanna czy prysznic?

Ostatnim kryterium, jakie musisz rozważyć podczas oglądania nowych wanien i kabin prysznicowych, jest ekonomia ich bieżącej eksploatacji. W tej kwestii zdecydowanie przoduje popularny prysznic. Podczas szybkiej kąpieli pod natryskiem zużywa się około 15 litrów wody na minutę. Krótki prysznic – prócz oszczędności finansowych – jest także bardziej korzystny dla środowiska. Zużywasz w tej sposób mniej wody, przyczyniając się do globalnej walki ze stale malejącymi zasobami tej życiodajnej cieczy.

Napełnienie średniej wielkości wanny wymaga natomiast wylania nawet 150 litrów płynu. W konsekwencji codzienna gorąca kąpiel z pianką generuje nawet kilkukrotnie większe zużycie wody, które znajduje odzwierciedlenie w wysokości rachunków z zakładu wodociągowo-kanalizacyjnego.

Remont łazienki to przedsięwzięcie, które zazwyczaj prowadzi się raz na wiele lat. Z tego względu warto starannie przemyśleć jej aranżację, obejmującą między innymi montaż wanny bądź kabiny prysznicowej (np. z kolekcji Garda). Wolisz szybką kąpiel, a sama łazienka jest stosunkowo mała? Twoje potrzeby idealnie zaspokoi nowoczesny prysznic. A może marzysz o okazałym pokoju kąpielowym, w którym zrelaksujesz się po ciężkim dniu w pracy? Weź pod uwagę wolnostojącą lub zabudowaną wannę, która stanie się funkcjonalną ozdobą takiego pomieszczenia.

Zobacz również:

10 nawyków, które oszczędzają wodę
Wanna stalowa czy akrylowa?
Na jakiej wysokości wanna – sprawdź, na co zwrócić uwagę
Jak zamontować kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę?
Jak wybrać deszczownicę – na co zwrócić uwagę?