Skip to main content

Oszczędności na wodzie możesz szukać w codziennych nawykach, ale nie tylko. Tuż przed remontem łazienki warto zainteresować się tym tematem. Dzięki temu zainwestujesz w rozwiązania proekologiczne, pozwalające na jednoczesne oszczędzanie na rachunkach. Zobacz, o czym konkretnie mowa!

Nowoczesna armatura łazienkowa

Podstawowym elementem, w który warto zainwestować jest perlator. To on odpowiada za oszczędzanie wody ze względu na napowietrzanie strumienia. W efekcie możesz nadal komfortowo i skutecznie umyć ręce czy spłukać umywalkę z pozostałości kosmetyków. Różnica jest jednak taka, że zużywasz mniej wody. Perlatory mogą mieć gwint wewnętrzny, wtedy łatwiej je dopasować do baterii starego typu. Dzięki temu na takie rozwiązanie możesz postawić nawet długi czas po remoncie. Perlatory z gwintem zewnętrznym stosuje się do nowszych modeli baterii, a montaż jest błyskawiczny.

Wśród nowoczesnych rozwiązań producentów armatury jest znacznie więcej propozycji. To między innymi specjalne ograniczniki przepływu wykonane najczęściej z wysokich jakości materiałów takich jak mosiądz. Stosuje się je w baterii prysznicowej i wannowej, aby zaoszczędzić wodę podczas natrysku. Szacuje się, że redukcja może wynosić nawet 60%! Jednocześnie nie tracisz poczucia komfortu podczas przyjemnej kąpieli.

Baterie prysznicowe ze słuchawką mogą mieć też zamontowaną możliwość wyboru strumienia. Dzięki temu samodzielnie decydujesz, czy potrzebujesz obfitą ilość wody (np. do spłukania odżywki do włosów), czy wystarczy delikatny i równomierny strumień (np. podczas relaksującej kąpieli). Kolejnym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej temperatury strumienia przez cały czas spędzony pod prysznicem.

Baterie umywalkowe także mogą być wyposażone w szereg nowoczesnych technologii oszczędzających wodę, np. mniejsze ryzyko marnowania wody, kiedy dźwignia jest w położeniu centralnym. Zamiast ciepłego lub zmieszanego strumienia (droższego), uruchamia się zimna woda.

Czy mogą być jeszcze nowsze rozwiązania proekologiczne? Oczywiście, to między innymi elektroniczne sterowanie wodą. Takie baterie sterowane są za pomocą jednego przycisku, a inteligentna armatura włącza się samodzielnie. Natrysk jest zatem włączony tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne.

Oszczędzanie wody a toaleta

Ekonomiczne rozwiązania dotknęły także toalety, a w szczególności chodzi o nieco mniejsze zbiorniki, które wyparły duże spłuczki stosowane kilkanaście lat temu. Dają one możliwość ustawienia dwóch ilości wody. Do tego trzeba zainwestować w dwudzielny przycisk. Podczas spłukiwania sam decydujesz, czy chcesz skorzystać z większej ilości wody, czy mniejszej (nawet o połowę).

Na rynku znajdziesz też nowoczesne miski WC bezkołnierzowe, np. z Vitalle Lukka. Nie mają one charakterystycznego rantu wewnątrz. Czy mogą wpłynąć na oszczędność wody? Tak, ze względu na równomierne spłukiwanie misy i pozbywanie się zanieczyszczeń, w tym także bakterii. Takie rozwiązanie przekłada się na oszczędność czasu oraz pieniędzy podczas sprzątania. Jeśli zatem szukasz nowoczesnych toalet, koniecznie przyjrzyj się bliżej modelom bezkołnierzowym, często nazywanym też rimless.

Pamiętaj też, aby regularnie sprawdzać stan techniczny swojej toalety. Jakiekolwiek problemy z cieknącą wodą czy spłuczką wydającą dziwne dźwięki, od razu powinny być dla Ciebie wskazówką, że coś się dzieje. Cieknąca toaleta może zużywać znacznie więcej wody, a to przekłada się na wyższe rachunki.

Prysznic zamiast wanny?

Nie da się ukryć, że napełnianie wanny do pełna może nieść za sobą duże koszty. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest prysznic, jednak nie każdy ma ochotę na montaż kabiny w swoim pomieszczeniu. Jakie jest rozwiązanie? Możesz postawić wannę, w której weźmiesz przyjemną kąpiel, kiedy będziesz chciał się zupełnie zrelaksować. Parawan nawannowy świetnie sprawdzi się jako oddzielenie wanny od pozostałej części łazienki, aby nie brudzić podłogi czy mebli. Do tego wystarczy zamontować baterię ze słuchawką, aby wziąć szybki prysznic oszczędzający wodę. Wystarczy o kilka minut skrócić dodatkowo kąpiel, żeby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach.

Dobre nawyki to podstawa oszczędzania wody w łazience

Zakręcanie wody, kiedy myjesz zęby lub się golisz to absolutna podstawa. W dodatku warto przyjrzeć się bliżej swojej pralce. Jeśli masz do dyspozycji programy oszczędzające wodę, koniecznie weź je pod uwagę. Co prawda takie cykle z reguły trwają dłużej, jednak pranie możesz dobrze zorganizować i zaplanować. Jednocześnie będziesz oszczędzać wodę.

Jeśli nie jest to konieczne, nie korzystaj z ciepłej wody. Do przemycia umywalki, lekkiego opłukania rąk, zdecydowanie wystarczy zimny natrysk. Z dobrymi nawykami warto zapoznać wszystkich domowników, aby stały się naturalnymi zachowaniami w łazience. Dzięki temu możesz przyczynić się do ochrony środowiska, a także bezpośrednio wpłynąć na rachunki w budżecie domowym.

Regularnie naprawiaj wszystkie usterki i awarie, to one często powodują, że woda się marnuje. W dodatku nie ma z niej żadnego pożytku, kapiący kran czy cieknąca spłuczka nie niosą za sobą absolutnie żadnych korzyści.

Zobacz też:

Prysznic zamiast wanny?
10 nawyków, które oszczędzają wodę
Na jakiej wysokości bateria umywalkowa podtynkowa?
Jak wybrać deszczownicę – na co zwrócić uwagę?
Jak zamontować kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę?