Skip to main content

Deszczownica to popularny element wyposażenia łazienek, który umożliwia relaksujący i luksusowy prysznic. Jednakże, wybór odpowiedniej deszczownicy może być skomplikowany, z uwagi na wiele czynników, takich jak wielkość łazienki, styl wnętrza, budżet, a także preferencje użytkownika. W tym artykule omówimy, jak wybrać deszczownicę, która spełni nasze potrzeby i wymagania. 

Wybór deszczownicy do łazienki może być trudny, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, rozmiarów i kształtów. W tym artykule omówimy najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze deszczownicy. 

  1. Rozmiar i kształt 

Rozmiar i kształt deszczownicy (np. z serii TICA naszej marki Vitalle) to jeden z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę. Deszczownice są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, od małych okrągłych po duże kwadratowe. Wybór deszczownicy powinien być uzależniony od wielkości łazienki, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca na umieszczenie deszczownicy. Kształt deszczownicy może również wpłynąć na styl łazienki i preferencje użytkownika. 

  1. Typ deszczownicy 

Istnieją dwa typy deszczownic: natynkowe i podtynkowe. Deszczownice natynkowe są umieszczone na powierzchni ściany, podczas gdy deszczownice podtynkowe są umieszczone w ścianie. Wybór typu deszczownicy zależy od stylu łazienki oraz preferencji użytkownika. 

  1. Materiał 

Materiał, z którego wykonana jest deszczownica, jest ważny ze względu na trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Deszczownice mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, mosiądz, aluminium, tworzywa sztuczne lub szkło. Najlepszym wyborem jest deszczownica wykonana z trwałego materiału, który jest łatwy do czyszczenia i utrzymania w dobrym stanie przez długi czas. 

  1. Wydajność wody 

Wydajność wody jest ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość prysznica z deszczownicą. Deszczownice mają różną wydajność wody, która może wynosić od kilku do kilkunastu litrów na minutę. Wybór deszczownicy z odpowiednią wydajnością wody zależy od preferencji użytkownika oraz ilości wody, którą chcemy zużyć podczas prysznica. 

  1. Wymiary i instalacja 

Wymiary deszczownicy oraz sposób jej instalacji to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru deszczownicy. Deszczownice są dostępne w różnych wymiarach, od małych do bardzo dużych, a ich instalacja może wymagać dodatkowych elementów, takich jak rury wodne i mocowania. 

  1. Dodatkowe funkcje 

Niektóre deszczownice posiadają dodatkowe funkcje, takie jak regulacja kąta strumienia wody, regulacja siły strumienia wody, regulacja temperatury wody, a także możliwość zmiany typu strumienia wody (np. z deszczowego na masaż). Wybór deszczownicy z dodatkowymi funkcjami może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą dostosować prysznic do swoich preferencji. 

Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną i deszczownicą 

Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną i deszczownicą to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które chcą cieszyć się wygodnym i bezpiecznym prysznicem. Bateria termostatyczna umożliwia precyzyjną regulację temperatury wody, co zapobiega jej nagłym zmianom i zapewnia stałą temperaturę podczas prysznica. Deszczownica, z kolei, umożliwia nam korzystanie z relaksującego prysznica, podczas którego woda spływa na nas jak deszcz. 

Na jakiej wysokości deszczownica? 

Wysokość, na jakiej należy zamontować deszczownicę, zależy od kilku czynników. W przypadku łazienek o standardowej wysokości sufitu (około 240 cm), deszczownica powinna być zamontowana na wysokości około 200-220 cm nad poziomem podłogi. Jednakże, warto również wziąć pod uwagę wzrost użytkowników łazienki, ponieważ wyższe osoby będą potrzebować deszczownicy umieszczonej nieco wyżej. Ostatecznie, wysokość, na której powinna być zamontowana deszczownica, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Jak zamontować deszczownicę? 

Zanim przystąpimy do montażu deszczownicy, należy upewnić się, że łazienka jest odpowiednio wyposażona, aby zainstalować deszczownicę. Potrzebujemy odpowiedniego źródła wody oraz wyjścia na rurze lub suficie, które pozwoli na zamocowanie deszczownicy. 

  1. Wybór odpowiedniego miejsca na deszczownicę 

Najważniejszym krokiem w montażu deszczownicy jest wybór odpowiedniego miejsca na jej umieszczenie. Powinno to być miejsce, w którym deszczownica nie będzie przeszkadzać podczas korzystania z prysznica, a jednocześnie będzie łatwo dostępna. Należy również upewnić się, że miejsce to jest odpowiednio wypoziomowane. 

  1. Montaż mocowania deszczownicy 

Kolejnym krokiem jest zamontowanie mocowania deszczownicy na ścianie lub suficie. Mocowanie powinno być solidne i wytrzymałe, aby zapewnić stabilność deszczownicy i uniknąć uszkodzenia łazienki. Istnieją różne rodzaje mocowań, które można wykorzystać do zamontowania deszczownicy, w zależności od typu deszczownicy i sposobu jej umieszczenia. 

  1. Podłączenie deszczownicy do źródła wody 

Następnym krokiem jest podłączenie deszczownicy do źródła wody. W zależności od modelu deszczownicy, może to wymagać podłączenia rury wodnej do deszczownicy lub umieszczenia jej na specjalnym wieszaku, który zapewni odpowiedni przepływ wody. 

  1. Testowanie deszczownicy 

Po zamontowaniu deszczownicy należy dokładnie sprawdzić, czy działa poprawnie i czy nie ma wycieków wody. Można również przetestować ustawienia deszczownicy i upewnić się, że woda spływa równomiernie. 

Wybór deszczownicy to ważna decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. Należy zwrócić uwagę na wielkość i kształt deszczownicy, typ deszczownicy, materiał, wydajność wody, wymiary i instalację, dodatkowe funkcje oraz cenę. Przed zakupem deszczownicy warto również przemyśleć swoje preferencje i oczekiwania dotyczące prysznica, aby wybrać deszczownicę, która spełni nasze potrzeby i zapewni nam komfortowy i relaksujący prysznic. 

Przeczytaj również:

Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę w łazience?
Jak zamontować kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę?
Jak Działa Bateria Termostatyczna? Warto Kupić?
Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?
Czym umyć kabiny prysznicowe?