Skip to main content

Jeszcze kilka lat temu deszczownica w łazience była utożsamiana ze zbędnym luksusem i nowoczesnym designem. Dzisiaj to już standard, ponieważ zwracamy uwagę na komfort, relaks i odpowiednie naładowanie baterii po ciężkim dniu w pracy. Żyjemy szybciej, a deszczownica jest gwarancją oddechu, odprężenia zwolnienia w tym pędzie. Taki przyjemny pit stop w tym wyścigu. Żeby był jeszcze przyjemniejszy, należy wybrać odpowiedni model i wiedzieć, na jakiej wysokości zamontować deszczownicę w łazience, aby zapewnić sobie maksymalny komfort użytkowania. 

W tym artykule omówimy, na jakiej wysokości powinna być zamontowana deszczownica prysznicowa, aby zapewnić użytkownikom odpowiednią wygodę oraz komfort kąpieli. 

Standardowa wysokość deszczownicy 

Standardowa wysokość deszczownicy prysznicowej (np. z kolekcji TICA) wynosi około 2 metry nad poziomem podłogi. Ta wysokość umożliwia użytkownikom swobodne korzystanie z prysznica bez konieczności schylania się lub uniesienia rąk do góry. Jednak ta wysokość nie jest uniwersalna i może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. 

Wysokość deszczownicy a wzrost użytkowników 

Jednym z ważnych czynników wpływających na wysokość montażu deszczownicy prysznicowej jest wzrost użytkowników łazienki. W przypadku, gdy osoby korzystające z prysznica mają różny wzrost (czyli np. przy rodzinie z dwójką dzieci), warto rozważyć zamontowanie deszczownicy prysznicowej na wysokości 2,1-2,2 metra, aby zapewnić komfortowe korzystanie z prysznica zarówno dla wyższych, jak i niższych osób. 

Wysokość deszczownicy prysznicowej a wielkość kabiny prysznicowej 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość montażu deszczownicy prysznicowej jest wielkość kabiny prysznicowej. W przypadku małych kabin prysznicowych, gdzie wysokość jest ograniczona, warto rozważyć montaż deszczownicy na jak najwyższym poziomie, aby uniknąć uderzeń głową o deszczownicę podczas kąpieli. Natomiast w przypadku większych kabin prysznicowych, deszczownica prysznicowa może być umieszczona na niższym poziomie, aby umożliwić bardziej naturalne opadanie wody na ciało. 

Następnym ważnym elementem wpływającym na wysokość montażu deszczownicy prysznicowej są preferencje użytkowników.  

Niektórzy wolą, żeby deszczownica była umieszczona na wysokości umożliwiającej opadanie wody na całe ciało, a nie tylko na głowę. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż deszczownicy prysznicowej na wyższym poziomie, co umożliwi swobodne opadanie wody na całe ciało użytkownika. 

Innym użytkownikom zależy przede wszystkim na relaksującym masażu wodnym (kusząca alternatywa), który jest zapewniony przez deszczownice prysznicowe. Dla nich kluczowe jest, aby deszczownica była umieszczona na takiej wysokości, aby strumień wody padał bezpośrednio na głowę, co zapewni lepszy efekt masażu. 

Wysokość deszczownicy prysznicowej a kąpiel dzieci 

Jeśli w domu mamy dzieci, warto rozważyć umieszczenie deszczownicy prysznicowej na niższej wysokości, aby umożliwić łatwiejszy dostęp do prysznica. W takim przypadku, deszczownica powinna być umieszczona na wysokości umożliwiającej dzieciom swobodne korzystanie z prysznica bez pomocy dorosłych. W końcu każdy zasługuje na odrobinę relaksu i przyjemności. Nie tylko dorośli. 

Wysokość deszczownicy prysznicowej a instalacja hydrauliczna 

Ostatnim ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość montażu deszczownicy prysznicowej jest instalacja hydrauliczna w łazience. W przypadku, gdy instalacja hydrauliczna umożliwia łatwe doprowadzenie wody na wyższe poziomy, deszczownica prysznicowa może być zamontowana na wyższym poziomie. Natomiast w przypadku starszych budynków lub słabszych instalacji hydraulicznych, warto rozważyć umieszczenie deszczownicy prysznicowej na niższej wysokości, aby zapewnić odpowiedni ciśnienie wody oraz swobodny przepływ wody przez deszczownicę. 

Jak zamontować deszczownicę? 

Montaż deszczownicy prysznicowej może wydawać się trudny, jednak z odpowiednimi narzędziami i instrukcjami, można go wykonać samodzielnie. Oto kilka kroków, które należy wykonać, aby zamontować deszczownicę prysznicową: 

  1. Wybierz odpowiednie miejsce, gdzie chcesz zamontować deszczownicę. Należy upewnić się, że miejsce jest stabilne i bezpieczne. Przed rozpoczęciem pracy, należy wyłączyć zasilanie wody w łazience. 
  1. Odpowiednio umieść uchwyt: Otwórz opakowanie i umieść uchwyt deszczownicy na wybranej wysokości. Uchwyt powinien być zamocowany na stałe, przy użyciu wkrętów i śrub, aby zapewnić stabilne podparcie dla deszczownicy. 
  1. Zamocuj deszczownicę: Po umieszczeniu uchwytu na odpowiedniej wysokości, należy zamocować deszczownicę. W zależności od modelu, deszczownica może być mocowana do uchwytu za pomocą śrub, gwintu lub specjalnego zatrzasku. Przed zamocowaniem deszczownicy, należy dokładnie przeczytać instrukcję, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia. 
  1. Podłącz przewody wodne: Następnie należy podłączyć przewody wodne do deszczownicy i sprawdzić, czy nie występują wycieki. Przed podłączeniem przewodów, warto dokładnie oczyścić ich końcówki i zastosować taśmę uszczelniającą, aby zapobiec wyciekom. 
  1. Testuj działanie: Po zamocowaniu deszczownicy i podłączeniu przewodów wodnych, należy włączyć zasilanie wody i przetestować działanie deszczownicy. Sprawdź, czy woda spływa swobodnie i czy ciśnienie wody jest odpowiednie. 

Przeczytaj też:

Jak działa bateria termostatyczna? Warto kupić?
Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?
Na jakiej wysokości bateria prysznicowa?