Skip to main content

W dobie kryzysów spowodowanych niedoborami wody w niektórych rejonach oszczędzanie jej wydaje się być czymś całkowicie naturalnym. Ponadto nawet proste nawyki mogą przełożyć się na niższe rachunki, co przy dbaniu o domowy budżet jest bardzo ważne. Jednak wiele osób ma dylemat jak oszczędzać wodę, aby działania były efektywne. W naszym poradniku znajdziesz 10 sprawdzonych sposobów, a większość z nich możesz od razu wcielić w życie! Zobacz, co możesz zrobić, by zużywać na co dzień mniej wody.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów

Podczas mycia zębów nie zakręcasz wody? To duży błąd!  W czasie szczotkowania zębów marnuje się bardzo dużo wody. Koniecznie zakręcaj więc wodę po zmoczeniu szczoteczki.

Podobnie podczas kąpieli pod prysznicem – spłucz się wodą, a podczas np. mycia włosów szamponem, zakręcaj kran. To przyzwyczajenie nie wpłynie na komfort kąpieli, ale pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić sporo wody.

Kąp się pod prysznicem

A skoro już mowa o prysznicu – ta forma mycia się jest zazwyczaj bardziej oszczędna niż kąpiel w wannie. Do napełnienia średniej wielkości wanny potrzeba około 120 litrów wody, podczas gdy minuta kąpieli pod prysznicem to około 20 litrów – krótki i szybki prysznic oznacza więc oszczędność całkiem sporej ilości wody. Jeśli jesteś zatem na etapie planowania strefy kąpielowej, wybierz kabinę prysznicową (np. z kolekcji Garda) albo wannę z parawanem i słuchawką, co pozwoli Ci zaoszczędzić wodę.

Wymień cieknące urządzenia

Podstawą jest oczywiście posiadanie sprawnych urządzeń pobierających wodę i sanitariatów. Twoja spłuczka nie jest szczelna i woda choćby cienką strużką spływa cały czas do toalety? A może uszczelka w kranie straciła swoje właściwości i kapie z niego woda? W takim przypadku stanowczo zalecamy naprawę lub wymianę przeciekających urządzeń. Jesteśmy zwolennikami takich inicjatyw!

Spłuczka z dwoma spustami to podstawa!

Stoisz przed wyborem nowego przycisku do miski WC? Koniecznie wybierz model dwudzielny! Dzięki temu możesz wybierać między opcją zużycia większej i mniejszej ilości wody. Pamiętaj jednak, że taki przycisk musi być kompatybilny ze spłuczką, która daje możliwość wyboru ilości wody, którą będziesz spłukiwać. W aktualnej ofercie producentów nie brakuje jednak ekologicznych rozwiązań.

Pamiętaj też, że sedes nie jest koszem na śmieci – częste wyrzucanie do niego odpadków kuchennych i spłukiwanie ich także generuje większe zużycie wody.

Dbaj o stan perlatorów

Sprawny perlator pomaga zaoszczędzić wodę! Sprawdź, czy jest on zamontowany we wszystkich kranach znajdujących się w Twoim domu. Dzięki perlatorom woda lecąca z kranu jest bardziej napowietrzona, a przez to do umycia np. rąk zużywa się jej niewiele.

Pamiętaj, że na perlatorach osadza się niekiedy z biegiem czasu kamień – dbaj o regularne jego usuwanie, a będziesz mieć pewność, że perlator zachowa przez długi czas swoje właściwości.

Wybieraj programy eko w zmywarce i pralce

Większość nowych sprzętów takich jak pralka czy zmywarka, jest wyposażona w program eko. Został on opracowany tak, by zapewnić jak najmniejsze zużycie wody, ale też energii elektrycznej. Warto zatem zawsze korzystać z programu eko, gdyż pozwoli to zaoszczędzić zarówno wodę, jak i prąd!

Zbieraj chłodną wodę, zanim poleci z kranu ciepła

Do płukania zębów nie lubisz używać chłodnej wody, zatem zawsze odkręcasz kran i czekasz aż poleci ciepła? Rozumiemy Twoją potrzebę, jednak sugerujemy zbieranie chłodnej wody, którą wylewasz wprost do zlewu. Zebraną w ten sposób wodę możesz użyć do podlania roślin (większość z nich woli wodę odstaną, więc to podwójna korzyść!) czy do umycia podłogi.

Magazynuj deszczówkę

W ostatnich latach coraz częściej borykamy się w Polsce z problemem suszy. Jest to kłopotliwe nie tylko dla rolników, ale też dla posiadaczy przydomowych ogródków i działek. Jeśli więc należysz do tej grupy osób, pomyśl o magazynowaniu deszczówki. Zakup odpowiednich beczek czy pojemników, w których można przechowywać wodę, nie musi być kosztowny. Rozejrzyj się na lokalnych grupach czy portalach sprzedażowych, czy ktoś z Twojej okolicy nie ma na sprzedaż na przykład tzw. mauzera. Koszt jego zakupu jest dużo niższy niż w przypadku zaopatrzenia się w profesjonalne zbiorniki na deszczówkę, a spełnia tę samą rolę.

Dbaj o porządne zakręcenie kranów

Podstawą jest też oczywiście porządne zakręcanie kurków. Jeśli masz dzieci, ucz je od najmłodszych lat, ze kran powinien być zawsze porządnie dokręcony. Nawet minimalnie odkręcony kran przez dłuższy czas oznacza nadmierne zużycie wody. Dbaj zatem o porządne zakręcanie kranów na co dzień!

Pierz i zmywaj pełny załadunek

Na sam już koniec omawiania nawyków pozwalających zaoszczędzić wodę, chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na pranie i zmywanie pełnego załadunku. Zanim więc nastawisz pralkę, pozbieraj tyle brudnych ubrań, by odpowiednio zapełnić bęben pralki. To pozwoli nie tylko zaoszczędzić wodę, ale też prąd.

Warto też wiedzieć, że część zmywarek posiada opcję mycia niepełnego załadunku (wówczas wybiera się czy mają zostać umyte naczynia znajdujące się górnym, czy dolnym koszu) – warto z niego korzystać!