Skip to main content

Jaką wannę wybrać? Niemałym dylematem może być nie tylko kształt i rozmiar, ale też materiał, z którego jest ona wykonana. I to właśnie na tym aspekcie chcielibyśmy się skupić w naszym poradniku – przedstawimy zalety i wady wanien stalowych i akrylowych. Dowiedz się o nich więcej!

Wanna stalowa – czy warto w nią zainwestować?

Wanny stalowe, choć mniej popularne niż wanny akrylowe, posiadają szereg bardzo istotnych zalet. Ich użytkownicy cenią sobie je przede wszystkim za wysoką jakość produkt i jego trwałość. Wanna stalowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne takie jak uderzenie czy zarysowanie (to cecha, którą szczególnie doceniają właściciele czworonogów, ale nie tylko). Bez obaw o przebarwienia możesz też czyścić ją środkami chemicznymi, gdyż jest odporna na odczyny kwasowe i zasadowe. Stalowe wanny są solidne, cięższe niż wanny akrylowe, jednak dużo lżejsze niż wanny żeliwne, zatem ich montaż nie jest aż tak problematyczny. Warto to wziąć pod uwagę, planując strefę kąpieli w swojej łazience.

Stal jest mniej plastyczna niż akryl, zatem jeśli szukasz wanny w innym niż prostokątnym kształcie, to może być to zadanie nieco trudne, jednak nie jest niemożliwe! Dlatego jeśli szukasz wanny stalowej w mniej oczywistym kształcie, sprawdź produkty marki Kaldewei.

Kupując wannę stalową, nie musisz się martwić się gibkością konstrukcji – stal zapewnia stabilność, zatem nie musisz martwić się, że wypoziomowanie całości będzie problematyczne. Ważny jest oczywiście odpowiedni montaż, dlatego zakup samego produktu to jeszcze nie wszystko.

Wanny stalowe są pokryte cienką warstwą emalii – nie obawiaj się jej jednak. Obecnie produkowane wanny stalowe nie są tak podatne na obtłuczenia jak modele montowane w polskich łazienkach w latach 90. XX wieku. Wanny wykonane z tego materiału są też odporne na działanie promieniowania UV i nie blaknie (a także nie żółknie!) z upływem czasu. Z pewnością jest to wybór na wiele długich lat użytkowania.

Wanny akrylowe – jakie są ich zalety?

Szeroka gama rozmiarów, kształtów (w tym wanny narożne) i kolorów sprawia, że wanny akrylowe są szczególnie chętnie wybierane przez osoby, które poszukują zarówno klasycznych, jak i bardziej nietypowych rozwiązań. Czy to jedyne zalety wanien akrylowych? Absolutnie!

Ten rodzaj materiału ma też szereg innych zalet. Przede wszystkim jest ciepły i przyjemny w dotyku, zatem oparcie się plecami o wannę nie jest problematyczne nawet na samym początku kąpieli, gdyż akryl nie musi ogrzać się od wody. To samo dotyczy brodzików z tego samego materiału. Wejście pod prysznic jest komfortowe i przyjemne. Przy tym materiał ten bardzo dobrze utrzymuje temperaturę wody, zatem dłużej można się cieszyć relaksem w wannie.

Użytkownicy wanien akrylowych podkreślają też, że napełnianie ich wodą jest niezwykle ciche, co jest szczególnie doceniane przez rodziców małych dzieci, które miewają płytki sen.

Choć wanny akrylowe mogą się odbarwiać, to nie sprawiają większych problemów w utrzymaniu ich w czystości – wystarczy, że będziesz używać środków przeznaczonych do tego typu materiału.

Pamiętaj, że o jakości tych wanien decyduje grubość warstwy akrylowej, która nie powinna być cieńsza niż 4-5 mm. Tylko taka warstwa jest gwarancją trwałości produktu. Dobrze też wiedzieć, że rysy, które biegiem czasu mogą powstać na wannie akrylowej, są możliwe do usunięcia. W sklepach dostępne są zestawy naprawcze, na które składa się płynny akryl, utwardzacz i pasta polerska. Wykonanie szybkiej regeneracji wanny akrylowej nie jest więc niemożliwe!

Wady wanny stalowej i akrylowej

Zarówno wanny wykonane ze stali, jak i te zrobione z akrylu, poza licznymi zaletami posiadają też kilka wad. I w naszej opinii to właśnie one mogą być decydujące podczas wyboru materiału. Poniżej znajdziesz poręczną tabelę, w której przejrzyście wskazujemy wady tych typów wanien.

Wady wanny stalowejWady wanny akrylowej
jest cięższa niż wanna stalowamoże się odbarwiać
jej powierzchnia jest chłodna w dotyku (jednak stosunkowo szybko nabiera temperaturę wody)jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż wanna stalowa
mniejszy wybór kształtów niż w przypadku wanien akrylowychkonieczność dokupienia obudowy i stelażu (bez tego wypoziomowanie wanny może być problematyczne)
wyższa cena niż wanien akrylowychakryl z czasem matowieje

Wanna stalowa, czy akrylowa?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi an to pytanie. Zarówno wanny akrylowe, jak i stalowe zyskały sobie przychylność wielu użytkowników. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny materiał, rozważ wszystkie za i przeciw. Określ, które cechy wanny są dla Ciebie i Twoich domowników najbardziej istotne, a które są drugorzędne. Przyjrzyj się dokładnie ograniczeniom tych materiałów i podejmij decyzję nie tylko na podstawie estetyki danego modelu wanny, ale też w oparciu o funkcjonalność.

Jeśli szukasz inspiracji i chcesz przyjrzeć się wielu różnym modelom wanien, zwróć uwagę na model Palo Vitalle by Roca. W ofercie znajdziesz ogromną ofertę wanien akrylowych i stalowych w różnych kształtach i rozmiarach.