Skip to main content

Prawidłowe rozmieszczenie stref łazienki to jedna kwestia, ale dobranie praktycznych dodatków jest równie istotne. Może znacznie ułatwić przechowywanie akcesoriów i kosmetyków, a nawet zapobiec nieestetycznym śladom wody. Obowiązkowo zamontuj w swojej łazience wieszaki na ręczniki, zarówno te kąpielowe, jak i do rąk. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Gdzie je zamontować? Sprawdź nasz poradnik!

Wieszaki na ręczniki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przede wszystkim ręczniki nie powinny znajdować się zbyt daleko od wanny, kabiny prysznicowej i umywalki. Sięganie po nie musi być komfortowe i szybkie, aby nie zachlapać podłogi wodą. Na rynku jest tyle różnorodnych produktów, że możesz wybierać spośród kształtów, kolorów i materiałów wykonania. Dzięki temu dopasujesz model, który pasuje np. do uchwytów szafek, profili kabiny prysznicowej, przycisku spłukującego, oświetlenia czy też klamek.

Materiał powinien być odporny na wilgoć i być łatwy w czyszczeniu. Przed zakupem wieszaka (np. z kolekcji Bresso), koniecznie sprawdź, w jaki sposób trzeba go zamocować. Najczęściej jest to metoda na kołki lub klej. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie prac technicznych i nie ingerować w ścianę, lepiej sprawdzą się wieszaki niewymagające wiercenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę specyficzne warunki w łazience, więc nie zawsze takie produkty wytrzymają tak długo jak te mocowane na stałe do podłoża. W większych wnętrzach mogą świetnie prezentować się ręczniki stojące, dopasowane stylistycznie do innych dodatków.

Zwróć uwagę na jakość produktów. Tanie plastikowe wieszaki mocowane na taśmę samoprzylepną mogą nie gwarantować długiego czasu eksploatacji. Zdecydowanie lepiej zainwestować w lepsze dodatki, np. ze stali nierdzewnej lub węglowej, które są odporne na wilgoć.

Rodzaje wieszaków na ręczniki

Poniżej znajdziesz przegląd wieszaków na ręczniki, z którym łatwiej wybierzesz produkt do swoich potrzeb.

Klasyczny haczyk na ręcznik lub szlafrok

Haczyk na jeden ręcznik lub szlafrok np. marki łazienkowej Vitalle dobrze sprawdzi się w niewielkich wnętrzach. Jest praktycznie niewidoczny i można go umieścić samodzielnie lub w towarzystwie innych takich samych produktów. Najpopularniejsze są te haczyki, które można przylepić na klej, a także mocowane do ściany. W sklepach dostępne są też produkty z silikonowymi przystawkami, jednak z biegiem czasu tracą one swoje właściwości.

Wieszaki na kilka ręczników

Mają podłużny kształt i dobrze sprawdzą się na kilka ręczników wiszących obok siebie. Montaż dopasujesz do swoich potrzeb, podobnie jak wygląd. Najlepiej jednak postawić na trwałe materiały oraz solidne mocowanie do ściany.

Relingi łazienkowe

Występują w wielu wersjach na rynku, zarówno klejonych, jak i mocowanych bezpośrednio do ściany z pomocą wiertarki. Niektóre modele mają funkcję składania, co doskonale sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Najpopularniejsze są te wieszaki, które mają odcień chromowany lub czarny.

Wieszak na wysięgniku

Kolejna popularna opcja do wieszak mocowany do ściany, który składa się z kilku niezależnych rurek. Na każdej można powiesić osobny ręcznik.

Wolnostojące wieszaki na ręczniki

To najbardziej elegancki i estetyczny sposób wieszania ręczników. Nie trzeba ingerować w ścianę czy szafki, aby wygodnie odwieszać mokre tekstylia. Jednocześnie taki wieszak jest bardzo mobilny, można go szybko przestawić w inne miejsce, kiedy będziesz robić metamorfozę wnętrza lub zmieniać ustawienie dodatków. Nie da się ukryć, że modele wolnostojące pełnią jednocześnie funkcję dekoracyjną, ale zajmują więcej miejsca.

Dekoracyjne wieszaki drabinkowe

To nowoczesna forma wieszania ręczników. Pozwala też na przechowywanie akcesoriów i dodatków. Na rynku są zarówno drabinki wolnostojące, jak i mocowane do ściany.

Gdzie powiesić ręcznik przy umywalce?

Ręcznik przy umywalce można powiesić na wiele sposobów. Najprościej jest przymocować wieszak tuż przy szafce, czyli na ścianie. Oczywiście ostateczny wygląd będzie zależeć od tego, jaki jest sposób montażu konkretnego modelu. Estetycznie dobrany reling świetnie wygląda także z boku mebla, czyli na jego bocznej ściance. Tak zawieszony ręcznik nie rzuca się w oczy, jednocześnie można go łatwo sięgnąć.

Blat to kolejne miejsce, do którego można przymocować wieszaki na ręczniki. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza przestrzeń, sprawdzi się nawet w mikroskopijnych wnętrzach.

Niektóre szafki i umywalki na rynku mają już gotowe rozwiązania w postaci uchwytów na ręcznik. Nie trzeba zatem martwić się o to, gdzie przymocować dodatkowe akcesoria.

Kolejnym świetnym pomysłem jest umieszczenie podwójnych relingów, stojaków lub wysięgników mocowanych do ściany, na których ręczniki do rąk są wraz z kąpielowymi. To rozwiązanie ma jednak kilka minusów. Trzeba zorganizować miejsce dość blisko umywalki, aby wygodnie sięgać po ręcznik po umyciu rąk. Dodatkowo przy nieodpowiedniej wentylacji, dużej ilości pary wodnej i wysokiej temperaturze, tekstylia nie schną zbyt szybko. Mimo wszystko umieszczenie wszystkich ręczników na jednym wieszaku może być konieczne ze względu na brak wolnego miejsca w mniejszych łazienkach. 

Wieszak przy umywalce powinien być zawieszony na wysokości dłoni, wtedy będzie zapewniać komfort użytkowania.

Wysokość mocowania wieszaków na ręczniki

Wybierasz klasyczne haczyki do ręczników? A może relingi? Pierwsze z nich powinny być zamocowane nieco wyżej, aby były bardziej praktyczne i wygodne. Aby wygodnie sięgnąć po mały ręcznik do rąk, wieszak powinien być zamontowany około 140 centymetrów nad podłogą. Nieco większe tekstylia, szczególnie te kąpielowe, po odwieszeniu nie powinny dotykać podłogi. Warto na to zwrócić uwagę mocując akcesoria.

Zobacz też:

Na jakiej wysokości bateria umywalkowa podtynkowa?
Haczyk na ręcznik do łazienki – jaki wybrać?