Skip to main content

W łazienkach czasem jesteśmy skupieni na kwestiach estetycznych, takich jak kolor płytek, wygląd umywalki czy wzór armatury. Jednak istnieją pewne techniczne niuanse, które – jeśli zostaną pominięte – mogą wpłynąć na komfort i funkcjonalność łazienki. Jednym z tych niuansów jest odpowiednie umiejscowienie odpływu do umywalki. Dlatego dzisiaj pragniemy podzielić się z Wami poradnikiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości na ten temat.

Czemu wysokość odpływu ma znaczenie?

Zastanawiając się nad miejscem odpływu, warto zrozumieć, dlaczego jest to tak istotne. Prawidłowo umiejscowiony odpływ gwarantuje efektywne i szybkie odprowadzenie wody, co przeciwdziała jej zaleganiu. Ponadto, od właściwej wysokości zależy komfort użytkowania oraz poprawne działanie całego systemu hydraulicznego.

Standardy i wytyczne

Tradycyjnie umywalki montowano na wysokości 75-80 cm. Jednak standardy ewoluują wraz z nowoczesnymi technologiami i trendami w projektowaniu łazienek. Obecne wytyczne europejskie sugerują, by umywalki umieszczać na wysokości między 85 a 95 cm.

Dostosowanie do użytkownika

Chociaż normy i wytyczne są ważne, warto pamiętać, że łazienka jest przede wszystkim dla nas. Dlatego wysokość umywalki i odpływu powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników. Dla kogoś o wzroście 160 cm wysokość 95 cm może być niewygodna.

Umywalka nablatowa – jak zamontować?

Umywalki nablatowe stają się coraz bardziej popularne, ale wymagają pewnej precyzji w montażu. Górna krawędź takiej umywalki powinna znajdować się na wysokości 85-90 cm. Uwzględniając średnią wysokość takiej umywalki (10-15 cm), blat powinien być umocowany około 75 cm nad podłogą.

Właściwa wysokość odpływu

Zakładając, że umywalka jest umieszczona na odpowiedniej wysokości, odpływ powinien znaleźć się około 50-60 cm nad posadzką. Ta wartość jest standardem, który działa dla większości instalacji. Warto również pamiętać o zaworach kątowych, które powinny znajdować się nieco powyżej odpływu.

Syfony i inne elementy instalacyjne

Syfon, łączący umywalkę z odpływem, jest zazwyczaj regulowany. Można go dostosować, by idealnie pasował do wysokości umywalki i odpływu. Syfony oszczędzające miejsce są idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń w szafce pod umywalką.

Umywalki tradycyjne

Dla tradycyjnych umywalki, które montuje się bezpośrednio na ścianie, górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 85-90 cm. Przy tej konfiguracji, odpływ umiejscowiony na poziomie 50-60 cm będzie optymalny.

Umywalki nablatowe

W przypadku umywalek nablatowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Musisz wziąć pod uwagę wysokość samego blatu oraz umywalki. Gdy umywalka ma wysokość 10-15 cm, blat powinien być umocowany na wysokości 75 cm od podłogi.

Planowanie jest kluczem do sukcesu

Planując instalację nowej umywalki, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jeśli masz w planach ułożenie nowych płytek, warto dodać dodatkowe 2 cm do wysokości montażu umywalki, by uwzględnić grubość płytek i kleju.

Nowoczesne technologie i rozwiązania pozwalają na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, szczególnie w małych łazienkach. Syfony oszczędzające miejsce czy umywalki o ergonomicznych kształtach pozwalają na montaż w niestandardowych miejscach.

Wysokość odpływu do umywalki – ważne wskazówki

  1. Regulacja syfonu: Syfon, który łączy umywalkę z odpływem, jest zazwyczaj regulowany. Daje to pewną elastyczność w dostosowywaniu wysokości odpływu w stosunku do umywalki.
  2. Zaplanuj z wyprzedzeniem: Jeśli montujesz umywalkę w łazience, w której płytki podłogowe nie zostały jeszcze położone, pamiętaj o doliczeniu około 2 cm do wybranej wysokości montażu. Ta dodatkowa przestrzeń uwzględnia grubość płytki wraz z klejem.
  3. Oszczędzanie miejsca: Jeśli masz ograniczone miejsce w łazience, rozważ wybór syfonów oszczędzających miejsce. Są one szczególnie przydatne w małych łazienkach i w sytuacjach, gdy szafka pod umywalką jest stosunkowo niska.

Odpowiednia wysokość odpływu i umywalki ma kluczowe znaczenie dla komfortu i funkcjonalności łazienki. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam w podjęciu właściwej decyzji i cieszeniu się piękną oraz funkcjonalną łazienką przez wiele lat.

Przeczytaj również:

Na jakiej wysokości bateria umywalkowa podtynkowa?
Bateria umywalkowa – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?
Na jakiej wysokości umywalka?
Umywalka nablatowa czy wpuszczana?
Jaką umywalkę nablatową wybrać?