Skip to main content

Grzejnik łazienkowy to ważny element wyposażenia łazienki, który pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu i gwarantuje komfort podczas korzystania z łazienki. Jednym z ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas montażu grzejnika łazienkowego, jest wysokość, na jakiej powinien być zamontowany. W tym artykule omówimy, na jakiej wysokości powinien znajdować się grzejnik łazienkowy. 

Wysokość grzejnika łazienkowego – czynniki do uwzględnienia 

Wysokość, na której należy zamontować grzejnik łazienkowy, zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar łazienki, wysokość sufitu, miejsce, w którym będzie zamontowany grzejnik oraz indywidualne preferencje użytkownika. W łazienkach o standardowej wysokości sufitu, grzejnik łazienkowy powinien być zamontowany na wysokości około 30-50 cm od podłogi. Aby zamontować grzejnik łazienkowy na właściwej wysokości, należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak konstrukcja ściany i sposób montażu. 

grzejnik vitalle monza

Wybór grzejnik – na co zwrócić uwagę?

 1. Rozmiar łazienki 

W łazienkach o mniejszych rozmiarach grzejnik łazienkowy może być zamontowany na niższej wysokości, aby zaoszczędzić miejsce. W większych łazienkach, gdzie jest więcej miejsca na montaż grzejnika, można umieścić go na wyższej wysokości, co zapewni równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu. 

 1. Wysokość sufitu 

Wysokość sufitu jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas montażu grzejnika łazienkowego. W łazienkach o standardowej wysokości sufitu (około 240 cm), grzejnik łazienkowy powinien być zamontowany na wysokości około 30-50 cm od podłogi. 

 1. Miejsce, w którym będzie zamontowany grzejnik 

Miejsce, w którym będzie zamontowany grzejnik, również ma wpływ na jego wysokość. Grzejnik łazienkowy powinien być zamontowany w miejscu, gdzie będzie miał najlepszy dostęp do przewodów wodnych i instalacji grzewczej. 

 1. Preferencje użytkownika 

Ostatecznie, wysokość, na której należy zamontować grzejnik łazienkowy, zależy również od indywidualnych preferencji użytkownika. Niektórzy preferują wyższe grzejniki, ponieważ umożliwiają one korzystanie z łazienki bez przeszkadzającego ciepła, podczas gdy inni wolą niższe grzejniki, które zajmują mniej miejsca na ścianie. 

Jak zamontować grzejnik łazienkowy? 

 1. Wybór odpowiedniego miejsca na zamontowanie grzejnika 

Przed przystąpieniem do montażu grzejnika łazienkowego, należy wybrać odpowiednie miejsce na jego umieszczenie. Grzejnik powinien być zamontowany w miejscu, gdzie będzie miał najlepszy dostęp do przewodów wodnych i instalacji grzewczej. Najlepiej wybrać miejsce, w którym będzie równomiernie rozprowadzał ciepło w całym pomieszczeniu. 

 1. Przygotowanie narzędzi i materiałów 

Przed przystąpieniem do montażu grzejnika łazienkowego, należy przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. W tym celu będziemy potrzebowali: 

 • Klucze do montażu 
 • Wiertarkę 
 • Wkrętarkę 
 • Kołki i śruby do mocowania grzejnika 
 • Kawałek drewna lub płyty gipsowo-kartonowej 
 • Materiał uszczelniający 
 1. Montaż uchwytów grzejnika 

Po wyborze odpowiedniego miejsca na zamontowanie grzejnika, należy zamocować uchwyty grzejnika do ściany. Uchwyty należy umieścić na odpowiedniej wysokości, zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi dotyczącymi wysokości zamontowania grzejnika. 

 1. Montaż grzejnika 

Po zamocowaniu uchwytów grzejnika, należy przymocować grzejnik do uchwytów za pomocą śrub i kołków. W tym celu należy uważać, aby grzejnik był zamocowany stabilnie i równo, aby nie przesuwał się na ścianie. 

 1. Podłączenie grzejnika do instalacji grzewczej 

Po zamontowaniu grzejnika na ścianie, należy go podłączyć do instalacji grzewczej. Aby to zrobić, należy odłączyć rury wodne od starego grzejnika (jeśli był taki zamontowany) i podłączyć je do nowego grzejnika. Należy upewnić się, że instalacja grzewcza działa prawidłowo i że grzejnik działa zgodnie z oczekiwaniami. 

 1. Uzupełnienie materiałów uszczelniających 

Po podłączeniu grzejnika do instalacji grzewczej, należy uzupełnić materiał uszczelniający między grzejnikiem a ścianą. W tym celu można użyć silikonu lub innych materiałów uszczelniających, aby uniknąć wycieku wody. 

Przeczytaj również:

Jakiej mocy grzejnik do łazienki?
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Jaką umywalkę nablatową wybrać?