Skip to main content

Kupiłeś nową deskę sedesową, bo chcesz odświeżyć wygląd swojej łazienki? A może przyszedł czas na gruntowne czyszczenie, docierając do trudno dostępnych miejsc? Współczesne projekty toalet wykonanych z wysokiej jakości materiałów i przy zastosowaniu nowoczesnych mechanizmów, przekładają się na bardzo prostą obsługę. Zobacz, jak zdemontować deskę sedesową wolnoopadającą.

Deski sedesowe wolnoopadające – kiedy trzeba je zdemontować?

Nowoczesne deski sedesowe często są wyposażone w funkcję wolnoopadającą. To rozwiązanie ma wiele zalet. Nie generuje nieprzyjemnego hałasu, który może być związany z przypadkowym upuszczeniem deski w trakcie zamykania. Mechanizm działa cicho, powolnie i płynnie, eliminując ryzyko głośnego trzasku. Wpływa to nie tylko na komfort domowników, ale też trwałość wszystkich elementów.

Dzięki wolnoopadającej desce możesz poprawić poziom higieny w łazience. Z reguły jest to konstrukcja prosta w montażu i demontażu, a w dodatku nie ma wielu zakamarków. Minimalizuje to ilość bakterii, a co więcej, nie sprawia większego kłopotu podczas czyszczenia. Utrzymanie toalety i deski jest zatem znacznie prostsze, co bezpośrednio wpływa na higienę w łazience. Płynne opadanie ogranicza też rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów, co może zdarzyć się przy energicznym lub niedokładnym zamykaniu. Wolnoopadająca deska sedesowa eliminuje też potrzebę użycia siły, co jest szczególnie doceniane przez rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze.

Raz na jakiś czas konieczny jest demontaż deski sedesowej wolnoopadającej. Chociaż są zaprojektowane w taki sposób, aby minimalizować gromadzenie się brudu i bakterii, trudno dotrzeć np. do zakamarków wokół zawiasów. To miejsca szczególnie wymagające precyzji i dokładności. Demontaż deski umożliwia dostęp do wszystkich części, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu higieny w łazience.

Ponadto wszelkie konserwacje, naprawy i wymiany elementów na nowe także wymagają odpowiedniego przygotowania. Bez obaw, nowoczesne deski sedesowe są bardzo proste w obsłudze, dlatego nie wymaga to specjalistycznych narzędzi czy wiedzy technicznej. Jeśli zauważyłeś pęknięcia, zarysowania, duże ubytki albo przebarwienia deski – czas wymienić ją na nową!

Jak wyjąć deskę sedesową wolnoopadającą z zawiasami metalowymi?

Zastanawiasz się, jak zdemontować deskę sedesową wolnoopadającą? Nie musisz od razu wzywać fachowca. Nawet bez większej wiedzy technicznej i specjalistycznych narzędzi, jesteś w stanie to zrobić w kilka minut. Przykładowo, deski wolnoopadające sedesowe marki Vitalle są wyposażone w system klik-klak. Ułatwia to ich wypinanie, co nie zajmie Ci dużo czasu. Można je kupić wraz z toaletą lub jako osobne produkty.

Do demontażu deski sedesowej wolnoopadającej przydadzą Ci się:

  • instrukcja producenta – jeśli ją masz, może znacznie ułatwić Twoje prace,
  • rękawice ochronne – w trosce o kondycję Twoich dłoni,
  • śrubokręt albo klucz imbusowy,
  • kombinerki,
  • smar (opcjonalnie).

Jeśli Twoja deska sedesowa z funkcją wolnego opadania ma zawiasy metalowe, trzeba najpierw odkręcić śruby mocujące. Może przydać się do tego klucz imbusowy. Często jest dołączany do deski sedesowej, dlatego warto przyjrzeć się bliżej opakowaniu i zostawić go na później. Do demontażu może przydać się też śrubokręt płaski, chociaż wiele zależy od konkretnego modelu i zastosowanego mechanizmu. Niektóre konstrukcje są też wyposażone w specjalne nakrętki motylkowe, które umożliwiają odkręcanie bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Wystarczy zrobić to rękoma przy użyciu siły.

Po odkręceniu, wystarczy wypiąć deskę sedesową i to właściwie wszystko. Teraz możesz dotrzeć do wcześniej trudno dostępnych miejsc, dokładnie czyszcząc i dezynfekując powierzchnię. Pamiętaj o stosowaniu środków przeznaczonych do ceramiki, dokładnym spłukaniu ich pozostałości i wytarciu toalety do sucha. 

Warto zaznaczyć, że podczas demontażu deski sedesowej wolnoopadającej może przydać się uniwersalny smar do zawiasów. Pozwoli on na sprawniejsze odkręcenie elementów łączeniowych. Po kilku latach, niewłaściwym czyszczeniu czy też pojawieniu się rdzy, samodzielne odkręcenie może być trudne.

Ponowny montaż deski sedesowej

Montujesz starą deskę po dokładnym czyszczeniu? Powtórny montaż jest tak samo prosty i nie zabierze Ci dużo czasu. Wystarczy nałożyć deskę w odpowiednim miejscu (otwory montażowe muszą pokrywać się z tymi na muszli), a następnie dokręcić śruby.

A może kupiłeś nową deskę sedesową wolnoopadającą i chcesz ją zamocować? Pamiętaj o tym, aby dokładnie wyczyścić powierzchnię po zdjęciu starego elementu. Najlepiej ją zdezynfekować, aby zapewnić najwyższy poziom higieny w łazience. Upewnij się też, że dany model pasuje do Twojej miski WC. Przed montażem zapoznaj się z instrukcją producenta, aby np. w odpowiednim miejscu wsunąć gwintowane pręty albo zabezpieczyć toaletę dzięki uszczelkom lub podkładkom.

Podczas ponownego mocowania deski, zarówno nowej, jak i starej po czyszczeniu dokładnym toalety, odpowiednio ją wypozycjonuj. Powinna znajdować się na samym środku, dopiero wtedy możesz przystąpić do wkręcania. Jeśli po montażu okaże się, że deska jest krzywa albo odstaje od miski WC, wyreguluj zawiasy. Pamiętaj jednak, aby nie przylegała zbyt mocno do ceramiki, bo duży nacisk może spowodować uszkodzenia mechaniczne takie jak porysowania toalety czy pęknięcie deski. 

Zobacz też:

Na jakiej wysokości miska WC?
Miska WC wisząca czy stojąca?