Skip to main content

Chcesz urozmaicić swoją łazienkę naturalną zielenią? Obecność roślin to nie tylko kwestia estetyki, ale również dobrego samopoczucia i przyjemnej atmosfery na co dzień dla wszystkich domowników. W łatwy sposób zmieniają zwykłe pomieszczenie w relaksującą oazę, wprowadzając element natury do wnętrza. Sprawdź, jakie kwiaty do łazienki najlepiej się sprawdzą.

Co musisz wiedzieć wybierając kwiaty do łazienki?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy kwiaty w łazience to dobry pomysł to jak najbardziej tak. Takie rozwiązanie wpływa nie tylko na atrakcyjny wygląd pomieszczenia i przemycenie naturalnego akcentu w aranżacji. Rośliny mogą znacznie poprawić jakość powietrza, oczyszczając je i wpływając na lepsze samopoczucie domowników. Kolejną zaletą jest wprowadzenie do łazienki namiastki natury, która obniża poziom stresu oraz poprawia nastrój. Tym samym podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych, skuteczniej się odprężysz.

Kiedy już zdecydujesz się na kwiaty do łazienki, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W tym pomieszczeniu jest wysoka wilgotność, a także zmienna temperatura, zwłaszcza po gorącym prysznicu czy też długiej kąpieli w wannie. Chociaż wiele roślin prosperuje w takich warunkach, nie wszystkie są do nich przystosowane. Warto postawić na takie gatunki, które będą w stanie wytrzymać gwałtowne wahania temperatury i wilgotności powietrza.

Bardzo istotny jest także dostęp do światła. W wielu łazienkach nie ma okien, co jest dużym ograniczeniem. Szukaj zatem takich gatunków, które tolerują cień lub dobrze znoszą oświetlenie sztuczne z żarówkami o białej, a nawet fioletowej barwie. W łazienkach z dostępem do naturalnego światła sprawdzi się znacznie więcej roślin. Możesz zatem eksperymentować z doborem gatunków.

Jeśli masz w domu ogrzewanie podłogowe, nie stawiaj kwiatów bezpośrednio na podłodze. Większość gatunków nie lubi tzw. ciepłych korzeni. Zadbaj zatem o odpowiednią izolację.

Oczywiście kupuj kwiaty do łazienki od sprawdzonych dostawców. Upewnij się, że miały do tej pory zapewnione idealne warunki. Rozmawiając ze specjalistami w uprawie roślin, dowiesz się praktycznych informacji na temat ich dalszej pielęgnacji.

Kwiaty do łazienki – jakie gatunki wybrać?

W wielu stylach aranżacyjnych odnajdą się rośliny tropikalne. Ich naturalne środowisko to często wilgotne lasy deszczowe, więc warunki w łazience nie będą stanowiły dla nich dużego problemu. Jedną z ciekawszych propozycji jest maranta, znana również jako modląca się roślina. Charakteryzuje się wzorzystymi liśćmi, które na noc się zamykają. Urozmaici Twoje wnętrze w ozdobnej doniczce, np. na blacie łazienkowym czy półce.

Nieco większa jest popularna w polskich domach monstera. Również dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Obydwa gatunki potrzebują jednak naturalnego oświetlenia. Podobnie jest z syngonią, która swoim wyglądem przypomina nieco zieloną gwiazdę betlejemską i calathee o lekko tropikalnym charakterze.

A może wybierzesz aloes jako kwiat do łazienki? To świetny pomysł, bo roślina dzięki swoim wyjątkowym liściom, magazynuje wodę. Chociaż preferuje raczej suche warunki, okazjonalne zwiększenie wilgotności nie powinno mu zaszkodzić. Jego właściwości lecznicze, szczególnie przydatne na drobne oparzenia czy skaleczenia, czynią go praktycznym dodatkiem do każdej łazienki. Dobrze może wyglądać tuż obok zielistki, z jasnozielonymi i długimi liśćmi.

Jakie kwiaty do łazienki bez okien wybrać?

Efekt tropikalnego wnętrza możesz też uzyskać, ustawiając w doniczkach pięknie pnące się paprocie oraz bluszcze. Te nie wymagają dużej ilości naturalnego światła, dlatego doskonale wpisują się w aranżację łazienki bez okna. Łatwo wykorzystasz je w aranżacji jako elementy dekoracyjne, np. powieszane w donicach pod sufitem.

Podobne warunki zniesie skrzydłokwiat. Dużym plusem tej rośliny jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu, usuwając wszelkie szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia substancje. Regularna pielęgnacja sprawi, że kwiat w łazience zacznie kwitnąć na biało, co pięknie się prezentuje.

Zamiokulkas i aglaonema to kolejne przykłady roślin, które mogą dobrze radzić sobie w mniej oświetlonych pomieszczeniach. Pierwszy z nich wyróżnia się minimalną wymaganą pielęgnacją, co jest świetną informacją dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się zielenią w domu. Wystarczy mu sztuczne światło do podtrzymania dobrej kondycji i optymalnych warunków do rozwoju. Grube, mięsiste liście, skutecznie pochłaniają wilgoć z otoczenia, pięknie też wyglądają. Drugi z wymienionych gatunków wyróżnia się pstrokatymi liśćmi, które często przyjmują różnorodne barwy. Taki akcent kolorystyczny jest świetnym wyborem do stonowanych aranżacji, którym brakuje ożywienia.

Co możesz wybrać do łazienki zamiast kwiatów do łazienki?

Nie musisz oczywiście decydować się na kwiaty w łazience, jeśli nie masz na to miejsca lub nie czujesz się dobrze w temacie pielęgnacji roślin. Do aranżacji wprowadzisz odrobinę naturalnego charakteru z pomocą tapet przeznaczonych do wilgotnych pomieszczeń lub obrazów z chrobotka reniferowego, które nie wymagają zraszania czy podlewania.