Skip to main content

Kabina prysznicowa to miejsce, w którym nietrudno o zacieki, pozostałości kosmetyków oraz osady z kamienia. Regularne sprzątanie to podstawa, aby zadbać o estetyczny wygląd armatury. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wyczyścić deszczownicę!

Zanim kupisz deszczownicę…

Nie da się ukryć, że materiały wykonania deszczownicy mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądało jej czyszczenie. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniej armatury prysznicowej do Twojej łazienki, zwróć zatem uwagę na to, czy powierzchnia jest wysokiej jakości. Liczy się nie tylko głowica, która może mieć matowe lub błyszczące wykończenie, ale też rodzaj dyszy. Najlepiej, jeśli wypustki są wykonane z gumy. Woda przepływa wtedy płynnie, a kamień nie osadza się w dużej ilości. Ogranicza to stosowanie silnych środków chemicznych czy używanie specjalnych akcesoriów do czyszczenia.

Dobrze wykonana deszczownica pozwoli dotrzeć Ci w łatwy sposób do trudno dostępnych miejsc, a w zakamarkach nie będzie nieestetycznych śladów. Materiały takie jak stal nierdzewna, mosiądz czy tworzywo, powinny być odporne na korozję oraz łatwe w czyszczeniu. Muszą zapewnić też trwałość na długi czas. Przykładowo, plastikowa deszczownica zakupiona w markecie za małe pieniądze może szybko ulec przebarwieniom, których trudno się pozbyć. Poza tym może być bardziej podatna na zarysowania i pęknięcia. Korzystaj z armatury łazienkowej od sprawdzonych marek takich jak Vitalle.

Jak często czyścić deszczownicę i jakich środków używać?

Na sam początek warto wyrobić sobie kilka nawyków, które znacznie ograniczą późniejsze zmaganie się z brudem i kamieniem. Po każdej kąpieli wytrzyj powierzchnię do sucha. Oczywiście dotyczy to nie tylko deszczownicy, ale też baterii, słuchawki i drążków (jeśli takie są). Pozostałości kosmetyków najpierw usuwaj, zmywając je zwykłą wodą, a potem dokładnie wycierając miękką ściereczką. Nie stosuj szorstkich gąbek i akcesoriów z twardym włosiem. Może to porysować powierzchnię, niezależnie od tego, czy jest ona błyszcząca, czy matowa.

Deszczownicę warto dokładnie wyczyścić raz na tydzień podczas gruntownego sprzątania łazienki. Możesz oczywiście korzystać ze środków dostępnych w drogerii, jednak zwróć uwagę, aby były one przeznaczone do armatury. Żrące detergenty mogą uszkodzić delikatną powierzchnię, zmienić jej barwę, a nawet podrażnić nos, gardło czy dłonie podczas sprzątania. Zachowaj zatem ostrożność podczas wyboru odpowiednich produktów. Stawiaj na krótki skład, najlepiej z naturalnymi substancjami.

Do regularnego czyszczenia deszczownicy możesz użyć domowych środków wykonanych dzięki tradycyjnym produktom dostępnym w każdym sklepie. Przy mocniejszych zabrudzeniach mogą przydać się preparaty z drogerii albo sklepu z armaturą.

Jak czyścić deszczownicę? Zastosuj te domowe metody!

Wypróbuj domowy środek do czyszczenia, aby pozbyć się zacieków oraz innych nieestetycznych śladów z deszczownicy. Przyda się do tego 100 ml octu, 100 ml wody oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń. Opcjonalnie dodaj kilka kropel soku z cytryny. Wystarczy połączyć te składniki, aby stworzyć domowy płyn do deszczownicy. Spryskaj nim brudną powierzchnię, oczywiście możesz go użyć również do baterii i słuchawki, a następnie wyczyść gąbką. Spłucz całość ciepłą wodą, a potem wytrzyj do sucha z pomocą miękkiej ściereczki. Uporczywe plamy lub kamień wymagają użycia szczotki, ale najlepiej z naturalnym włosiem.

Deszczownicę możesz wyczyścić również przygotowanymi mieszankami, które świetnie radzą sobie z zaciekami i kamieniem. Nakładasz je bezpośrednio na wybraną, brudną powierzchnię. Oto kilka propozycji:

  • Roztwór z kwasku cytrynowego – na 200 ml wody wystarczy 20 g.
  • Pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej pozostawiona na 20 minut na wybranej powierzchni.
  • Pasta z sody oczyszczonej i wody.

Raz na miesiąc możesz przygotować miskę z wodą oraz wybranym dodatkiem: płynem do mycia naczyń, octem lub kwaskiem cytrynowym. Włóż do niej odczepioną deszczownicę z uchwytu i pozostaw na kilka godzin, aby brud się rozpuścił. Potem wystarczy użyć gąbki do usunięcia pozostałości zabrudzeń, spłukać całość ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.

Uporczywy kamień w deszczownicy – jak sobie z nim poradzić?

Źle doczyszczona deszczownica albo twarda woda w domu mogą doprowadzić do pojawienia się grubej warstwy kamienia. Będzie to od razu widoczne, bo strumień wody nie przepływa wtedy swobodnie i równo. Wtedy warto wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów. Pierwszym z nich jest mechaniczne przepchanie dysz, np. z pomocą drewnianych wykałaczek. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku metalowego wykończenia. W kwestii silikonowych dysz, wystarczy mocno docisnąć powierzchnię, aby kamień sam się wykruszył.

Drugą metodą jest stworzenie kompresu z octu. Złóż ręczniki papierowe i nasącz je domowym środkiem czystości. Przyłóż do deszczownicy, zostaw tak na kilkadziesiąt minut, a potem doczyść ręcznie.

Regularne czyszczenie i użycie odpowiednich środków odkamieniających pozwolą Ci zachować deszczownicę w jak najlepszym stanie przez długi czas. Pamiętaj jednak, aby nie używać ostrych przedmiotów i zawsze stosować się do zaleceń producenta.

Sprawdź też:

Deszczownica prostokątna czy okrągła? Którą wybrać?
Na jakiej wysokości słuchawka prysznicowa?
Zestaw prysznicowy z deszczownicą – jaki wybrać?
Jak wybrać deszczownicę – na co zwrócić uwagę?
Prysznic zamiast wanny?