Skip to main content

Planowanie małej łazienki w bloku to spore wyzwanie, ale dzięki kreatywnemu podejściu i przemyślanemu wykorzystaniu każdego centymetra, możesz stworzyć ergonomiczną oraz komfortową przestrzeń. Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt, wybór odpowiedniego wyposażenia oraz skupienie się na detalach. Zobacz nasz poradnik!

Zaplanuj strefy w małej łazience w bloku

Przede wszystkim maksymalnie wykorzystaj przestrzeń w małej łazience. Jeśli jest wnęka, zagospodaruj w niej miejsce na prysznic albo ustaw pralkę, a nad nią zaplanuj szafkę w zabudowie. Nie zapominaj jednak o tym, że pomieszczenie musi być ergonomiczne, praktyczne, a także wygodne w użytkowaniu.

Właśnie dlatego zachowaj odpowiednie odległości między poszczególnymi urządzeniami. Przykładowo, stojąc przy umywalce, trzeba mieć optymalną ilość miejsca, aby się nad nią pochylić czy też swobodnie podnieść ręce. Podczas wychodzenia spod prysznica, drzwi nie mogą uderzać o urządzenia sanitarne lub meble.

Pewnie zastanawiasz się, czy w strefie kąpieli zaplanować wannę, czy może jednak prysznic? Obydwa rozwiązania są trafione, jeśli odpowiednio zaprojektujesz przestrzeń. W pomieszczeniach, które są długie i wąskie, umieść wannę na krótszej ścianie. W ten sposób łatwiej będzie Ci rozplanować przestrzeń, która zyska kształt kwadratu. Ponadto do wanny zawsze możesz zamocować parawan umożliwiający wzięcie szybkiej kąpieli ze słuchawką prysznicową bez rozchlapywania wody na boki. Jeśli chodzi o kabinę, zajmuje ona znacznie mniej miejsca.

Do mikroskopijnych wnętrz doskonale sprawdzi się brodzik półokrągły, który zamocujesz w narożniku ścian. Kwadratowy lub prostokątny jest z kolei znacznie łatwiejszy w aranżacji. Kabinę prysznicową możesz zaplanować również we wnęce między dwiema ściankami, montując rozsuwane drzwi i brodzik.

Niezależnie od tego, czy będziesz kupować parawan nawannowy, czy ścianki prysznicowe, zwróć uwagę na ich wykończenie. Szkło hartowane gwarantuje bezpieczeństwo, a ponadto może powiększyć optycznie przestrzeń. Wybierz zatem transparentne powierzchnie, które mają dodatkowo powłoki ochronne. Dzięki temu łatwiej jest wyczyścić szkło, a brak zacieków i pozostałości kosmetyków wpływają na estetykę wnętrza. To niezbędny aspekt w niewielkich pomieszczeniach.

Praktyczne rozwiązania do małej łazienki – nasze wskazówki

W małej łazience w bloku liczy się nie tylko wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, ale też wybór odpowiedniego wyposażenia. Oto rozwiązania, które warto przemyśleć:

  • Meble podwieszane – w tym głównie szafka pod umywalkę, ale też regał. W odróżnieniu od tradycyjnych modeli, wizualnie powiększą przestrzeń.
  • Pralka ukryta pod blatem – aby tworzyła jedną linię wraz z umywalką i szafkami. Takie rozwiązanie optycznie powiększy pomieszczenie.
  • Transparentne drzwi do prysznica – sprawią, że łazienka będzie uporządkowana wizualnie.
  • Sposób otwierania kabiny prysznicowej – najlepiej postawić na rozsuwane lub składane, aby zaoszczędzić miejsce.
  • Połyskujące powierzchnie mebli i płytek – aby dobrze odbijały światło.
  • Podtynkowa armatura – pozwala na ukrycie zbędnych elementów w ścianie, wygląda nowocześnie i elegancko.
  • Stelaż podtynkowy do WC – z umiejscowionymi w ścianie mocowaniami i przyłączami, co wpływa na wizualny ład w pomieszczeniu. Toaleta podwieszana dodaje lekkości wizualnej wnętrzu, a poza tym wygląda estetycznie.
  • Niski brodzik albo zlicowany z podłogą – w odróżnieniu od wysokiego, nie zabiera cennej przestrzeni w małej łazience w bloki. Mimo wszystko takie rozwiązanie nie sprawdzi się we wszystkich domach, np. gdzie są małe dzieci.
  • Kafelki wielkoformatowe – z minimalną ilością fug, co sprawia, że łazienka jest większa oraz łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Jakie kolory i dodatki wybrać do małej łazienki?

Przestrzeń w małej łazience w bloku powinna wyglądać na uporządkowaną, dlatego zachowaj umiar w widocznych dodatkach. Najlepiej, kiedy są wielofunkcyjne, np. nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale także można w nich przechować drobiazgi. Jeśli chcesz postawić na praktyczne półki z akcesoriami, zamontuj je w narożniku ścian. To efektywny sposób na dodatkowe miejsce do przechowywania, który nie wpłynie mocno na wolną przestrzeń. Oczywiście nad umywalką zamocuj lustro, najlepiej takie, które jest większe od umywalki. Nadasz w ten sposób głębi aranżacji.

Eleganckie dozowniki na mydło, minimalistyczne wieszaki na ręczniki czy stylowe pojemniki na drobiazgi mogą dodać elegancji i porządku małej przestrzeni. Ważne, aby były spójne wizualnie z całą aranżacją.

umywalka nablatowa vitalle

Wybierz też styl urządzania, który nie będzie przytłaczać pomieszczenia. Maksymalnie wprowadź 2-3 kolory, które nie będą tworzyć wizualnego chaosu. Niekoniecznie mała łazienka w bloku musi być urządzona na biało, choć jest to uniwersalny i ponadczasowy kolor, który powiększa optycznie przestrzeń. Postaw na jasne, najlepiej chłodne odcienie. Jeśli jednak wolisz ciemną kolorystykę, nie wykorzystuj jej na każdej ścianie. Zaplanuj taką barwę do wydzielenia danej strefy. Połącz ją też z połyskującymi frontami i odpowiednio dobranym oświetleniu. Takie rozwiązania sprawią, że stworzysz estetyczne wizualnie wnętrze z czarnymi, grafitowymi czy granatowymi akcentami. 

Dobre oświetlenie jest również kluczowe w małej łazience w bloku. Oprócz centralnego oświetlenia warto zainwestować w dodatkowe źródła światła przy lustrze lub w strefie prysznica, co sprawi, że łazienka będzie wydawała się większa i bardziej przestronna. Lampy LED pod szafkami, punktowe światła wokół lustra lub delikatne oświetlenie sufitowe mogą znacząco zmienić odbiór wizualny wnętrza.

Zobacz też:

Jaki wybrać grzejnik łazienkowy do nowoczesnych aranżacji?
Na jakiej wysokości umywalka nablatowa?
Zestaw prysznicowy z deszczownicą – jaki wybrać?
Prysznic zamiast wanny?