Skip to main content

Niski brodzik to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób docenia wygodę korzystania z niego oraz komplementuje estetykę takiego rozwiązania. Zanim jednak będziesz się cieszył z niskiego brodzika w swoich czterech ścianach, to musisz go zamontować. Sama instalacja nie jest trudna do przeprowadzenia, pod warunkiem że wcześniej się do niej odpowiednio przygotujesz.

Montaż brodzika niskiego – jak się do niego przygotować?

Montaż niskiego brodzika to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i dokładności, aby zapewnić nie tylko estetyczny wygląd łazienki, ale również funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. To sprawia, że mają one olbrzymią wagę i nie należy ich lekceważyć.

Pierwszym punktem jest wybór odpowiedniego miejsca. Przede wszystkim zwróć uwagę na dostępność instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz na to, czy wybrane miejsce pozwoli na swobodne korzystanie z prysznica bez ograniczania dostępu do innych elementów łazienki.

Gdy wybrałeś już miejsce, to czas przygotować podłoże. Musi ono być równe i stabilne. Należy je odpowiednio przygotować do przenoszenia ciężaru. W przypadku nierówności należy je zniwelować, stosując wyrównujące masy szpachlowe lub, w bardziej skomplikowanych przypadkach, konstrukcję nośną. Dodatkowo warto zastosować warstwę izolacyjną, aby zapobiec przenikaniu wilgoci.

Niesamowicie ważne jest zaplanowanie odpływu. Niski brodzik sprawia, że miejsca pomiędzy nim a posadzką nie będzie za wiele. Co za tym idzie, ograniczona jest przestrzeń, w której powinny znaleźć się elementy odpływu. Dlatego też należy sprawdzić, czy wysokość brodzika oraz położenie odpływu są kompatybilne z istniejącą instalacją kanalizacyjną. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych prac adaptacyjnych, aby zapewnić prawidłowy spadek i efektywne odprowadzanie wody.

Wspomniane przez nas kroki są absolutnie kluczowe i należy je sumiennie wykonać przed przystąpieniem do montażu brodzika. Gdy masz już przygotowane miejsce, to możesz przystąpić do prac. Sprawdź, czy zestaw do instalacji jest kompletny. Następnie zbierz wszystkie narzędzia i materiały.

Do pracy będą Ci potrzebne m.in.:

  • poziomica,
  • śrubokręt,
  • klucz do rur,
  • masa uszczelniająca,
  • silikon sanitarny,
  • zestaw do montażu brodzika.

Z tak skompletowanym zestawem możesz przystąpić do działania, bez obaw o problemy podczas instalacji.

Jak zamontować niski brodzik?

Przed rozpoczęciem instalacji sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne elementy zestawu brodzika oraz, czy jego wymiary odpowiadają planowanemu miejscu montażu. Zwróć uwagę na odpływ – musi on być odpowiednio dopasowany do systemu kanalizacyjnego w Twojej łazience.

Gdy wszystko się zgadza, to czas przystąpić do właściwych działań. Montaż odpływu jest jednym z pierwszych i kluczowych kroków. Zainstaluj go zgodnie z instrukcją producenta, dbając o to, aby wszystkie połączenia były szczelne. Użyj silikonu sanitarnego lub specjalnych uszczelek, które zapewnią odpowiednią izolację.

Kolejny krok to umieszczenie brodzika w wyznaczonym miejscu. Należy to robić delikatnie, aby nie uszkodzić żadnego z elementów. Sprawdź poziomicą, czy brodzik jest równo ustawiony. W przypadku drobnych nierówności możesz użyć klinów regulacyjnych lub zaprawy do wyrównania.

Po ustawieniu produktu na miejscu i upewnieniu się, że wszystko jest prawidłowo wypoziomowane, nadszedł czas na zabezpieczenie i uszczelnienie konstrukcji. Użyj silikonu sanitarnego do uszczelnienia przestrzeni między brodzikiem a ścianami. Jest to kluczowe dla zapewnienia, że woda nie będzie przedostawała się pod spód, co mogłoby prowadzić do powstania pleśni.

Po zakończeniu montażu, dokładnie sprawdź całą konstrukcję pod kątem szczelności, zwłaszcza w miejscach połączeń i przy odpływie. Upewnij się, że wszystkie elementy są stabilne i bezpiecznie zamocowane. Następnie przeprowadź test, delikatnie polewając brodzik wodą, aby zobaczyć, czy nie ma żadnych wycieków.

Zalety niskiego brodzika

Niskie brodziki zyskują na popularności w nowoczesnych projektach łazienek, oferując nie tylko estetyczne walory, ale także szereg praktycznych zalet. Ich wybór to nie tylko kwestia trendów, ale przemyślana decyzja, która wpływa na funkcjonalność i komfort użytkowania przestrzeni łazienkowej. Przede wszystkim dzięki swojej minimalnej wysokości, ułatwia wejście i wyjście z prysznica. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, dzieci, czy osób mających problemy z poruszaniem się.

Niskie brodziki doskonale wpisują się w minimalistyczne i nowoczesne projekty łazienek. Ich płaska forma i prosta linia podkreślają nowoczesny charakter wnętrza, jednocześnie zachowując elegancję i subtelność.

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest też łatwość czyszczenia. Płaska powierzchnia, pozbawiona zakamarków zdecydowanie usprawnia regularne sprzątanie. To przekłada się na wyższą higienę i komfort korzystania z prysznica.

Wybór niskiego brodzika to decyzja, która przynosi wiele korzyści, od estetycznych po praktyczne. Jego instalacja może znacząco podnieść komfort użytkowania łazienki, a także przyczynić się do stworzenia bezpiecznego i stylowego wnętrza, dostosowanego do potrzeb wszystkich domowników. Bezpieczny montaż przeprowadzisz, jeśli wykonasz go zgodnie z tym, co przekazaliśmy powyżej.