Skip to main content

Jeśli chcesz odpowiednio dobrać grzejnik do pomieszczenia, musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii. Dotyczą one nie tylko wymiarów i wyglądu urządzenia grzewczego, ale też parametrów technicznych wynikających bezpośrednio z lokalizacji, izolacji budynku czy przeznaczenia wnętrza. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem.

Co trzeba wziąć pod uwagę, dobierając grzejnik do pomieszczenia?

Choć wygląd, wielkość i moc grzejnika są ważnymi parametrami podczas zakupu grzejnika do pomieszczenia, trzeba najpierw przeanalizować kilka aspektów. To one mają wpływ na to, jak dobrać konstrukcję, aby zapewniła pełną wydajność grzania. Moc nie powinna być zbyt mała, bo wtedy nie zagwarantuje odpowiedniego komfortu termicznego dla domowników. Jednocześnie zbyt duża, będzie niepotrzebna w praktyce i zużyje za dużo zasobów. Jak znaleźć optymalne rozwiązanie?

Oto kwestie, które warto przemyśleć, obliczając zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu.

  • Metraż – jest kluczowy, aby wybrać odpowiedni grzejnik do pomieszczenia pod względem mocy.
  • Kondygnacja i lokalizacja pomieszczenia względem stron światła – wpływa na nasłonecznienie oraz uciekanie powietrza, co pozwala określić straty ciepła oraz niezbędną moc.
  • Izolacja budynku – przekłada się na straty ciepła wpływające na temperaturę w pomieszczeniach.
  • Rodzaj zasilania grzejnika – boczne lub dolne – ma wpływ na jego efektywność oraz sposób rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu. Rodzaj zasilania powinien być dopasowany do możliwości instalacyjnych, co może z kolei wpłynąć na koszty montażu oraz na estetykę.
  • Przeznaczenie pomieszczenia – kuchnia czy łazienka wymagają często wyższych temperatur niż pokoje dziennie czy sypialnie.

Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia?

Bez obaw, producenci grzejników udostępniają wiele ważnych informacji na temat konkretnego grzejnika i jego zastosowania. Ponadto w internecie jest wiele kalkulatorów doboru mocy grzania, uwzględniających sporo ważnych parametrów.

Standardowo przyjmuje się, że przy tradycyjnej wysokości wnętrz 2,7 metra, w pokojach powinno przypadać 70-80 W na 1 m² powierzchni. Dotyczy to budynków wyposażonych w dobrą izolację. Przy średniej lub słabej – trzeba liczyć nawet 100-120 W/m². Nieco większą wartość trzeba też przyjąć przy wyższych pomieszczeniach oraz takich, które mają więcej okien. Z kolei łazienki są bardziej wymagające, dlatego tutaj przyjmuje się standardowo 100-120 W 1m² powierzchni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę dobierając grzejnik?

Określ, jaką funkcję ma pełnić grzejnik. To pomoże Ci zweryfikować, jaka moc jest potrzebna oraz który sposób zasilania będzie lepszy. Kaloryfer może być jedynym źródłem ogrzewania albo dodatkowym, służącym jedynie do okazjonalnego podwyższania temperatury. Wiele też zależy od możliwości technicznych w danym pomieszczeniu i jego funkcji. Przykładowo, w łazience, pokoju hotelowym czy domku letniskowym, dobrym rozwiązaniem jest grzejnik elektryczny. Wyróżnia się łatwym montażem i dostosowaniem do aktualnych warunków w pomieszczeniu.

Zaplanuj odpowiednią ilość miejsca na grzejnik, biorąc pod uwagę sposób podłączenia i sterowania. Jeśli wymieniasz go na nowy, nie będzie większego problemu. A może dopiero planujesz wolną przestrzeń? Zastanów się nad orientacją poziomą i pionową oraz podłączeniem (dolnym, bocznym czy krzyżowym). Oczywiście trzeba zaplanować też metodę zasilania, czyli np. podłączyć kaloryfer do obecnej instalacji wodnej.

Rodzaje grzejników do wyboru

Na rynku znajdziesz wiele grzejników, które różnią się wymiarami, wykończeniem oraz użytymi do produkcji materiałami. W pokojach i sypialniach bardzo popularne są modele płytowe. Mocuje się je bezpośrednio do ściany, mają estetyczny wygląd i stosunkowo niską cenę. W sklepach jest też wiele wariantów, dlatego dopasowanie mocy czy wymiarów nie stanowi większego problemu. Kolejnym rodzajem często stosowanym w pokojach dziennych, sypialniach czy korytarzach, jest grzejnik członowy. Składa się z jednakowych odlewanych elementów, w obrębie których znajdują się specjalne kanały powietrzne.

Wśród najpopularniejszych materiałów są stal i aluminium, bo dobrze oddają ciepło. Mają również świetne właściwości wytrzymałościowe. Jeszcze do niedawna w polskich domach pojawiały się charakterystyczne żeberkowe, żeliwne kaloryfery. To dość solidne konstrukcje, choć nagrzewanie ich jest dość czasochłonne. Dziś królują bardziej nowoczesne materiały, które łączą lekkość i trwałość.

Nieco bardziej wymagającym pomieszczeniem jest łazienka, gdzie panuje wysoka wilgotność oraz wysoka temperatura. Powierzchnia musi być zatem odporna na korozję, a także znosić zmieniające się warunki. Wśród grzejników łazienkowych najpopularniejsze są charakterystyczne konstrukcje drabinkowe. Praktyczna budowa służy jednocześnie do suszenia ręczników, bielizny czy odzieży po zmoknięciu.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest grzejnik dekoracyjny do łazienki. Często ma asymetryczny wygląd i elegancki odcień. Do wyboru są konstrukcje białe, szare czy też czarne, aby jak najlepiej wpisywały się w daną aranżację. Profile mogą mieć przekrój kwadratowy lub okrągły, w zależności od indywidualnych preferencji. Wiele ciekawych grzejników znajdziesz wśród propozycji marki Vitalle.