Skip to main content

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile miejsca na WC powinniście zostawić, aby korzystanie z niej było komfortowe? Wielkość i rozmieszczenie sprzętów w łazience jest kluczowe, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest ograniczona.

Wymiary miski WC – dlaczego są ważne?

Wymiary toalety mogą się różnić w zależności od producenta i modelu. Standardowo, długość miski WC (np. z kolekcji Lukka czy Palo) wynosi zazwyczaj 52 cm. Niemniej jednak, w zależności od potrzeb można spotkać modele krótsze (48 cm) dedykowane małym łazienkom, jak i dłuższe, sięgające 56 cm. Jeżeli Twoja łazienka jest niewielka, zwróć uwagę na tę wartość – zaoszczędzi to cenne centymetry i zapobiegnie sytuacji, w której uderzasz kolanami o przeciwną ścianę czy mebel.

Jak dobrze zaplanować przestrzeń?

Po zakupie odpowiedniej miski WC, ważne jest, aby odpowiednio zaplanować jej umiejscowienie. Oto kilka podstawowych zasad, które warto mieć na uwadze:

  • Przestrzeń wokół WC: Po obu stronach toalety zaleca się zostawić od 35 do 45 cm wolnej przestrzeni, a przed nią minimum 55 cm. Optymalnie byłoby, gdyby było to nawet 60-80 cm.
  • Odległość od ściany: Aby korzystanie z toalety było komfortowe, muszla klozetowa powinna być umiejscowiona przynajmniej 20 cm od ściany.
  • Wysokość instalacji: Dla pełnego komfortu, brzeg toalety powinien być umiejscowiony na wysokości około 40-45 cm nad poziomem posadzki.
  • Lokalizacja innych sprzętów: Toaletę i umywalkę warto umieścić w odległości przynajmniej 20-30 cm od siebie, podobnie jak toaletę i prysznic czy wannę. Jeśli planujesz również bidet, optymalna odległość między nim a toaletą to 20-30 cm.

Miska WC wisząca – idealna do małej łazienki

W małych łazienkach doskonałym wyborem są podwieszane miski WC. Oprócz oszczędności miejsca, prezentują się one również bardzo estetycznie, dodając wnętrzu nowoczesnego charakteru. Dzięki brakowi wewnętrznego rantu, taka toaleta jest także łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Jakie są minimalne wymiary toalety?

Podczas aranżacji łazienki ważne jest, aby uwzględnić minimalne wymiary toalety, tak aby była funkcjonalna i komfortowa w użyciu. Z reguły minimalne wymiary pomieszczenia z toaletą to 80 x 120 cm. Takie rozmiary umożliwią komfortowe korzystanie z WC oraz umożliwią ewentualne umieszczenie w tym samym pomieszczeniu niewielkiej umywalki. Jeżeli planujesz większe pomieszczenie łazienkowe z pełnym wyposażeniem, warto przemyśleć rozmieszczenie wszystkich elementów, tak aby były one ergonomiczne i funkcjonalne.

Wybór odpowiedniego modelu toalety dla Twojej łazienki

Wybierając odpowiedni model toalety, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wielkość, ale również na kształt i sposób montażu. Dostępne są zarówno modele stojące, jak i podwieszane. Te drugie pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, a także ułatwiają utrzymanie czystości w łazience. Warto również zwrócić uwagę na technologię spłukiwania, która może wpłynąć na komfort użytkowania oraz zużycie wody.

Bezpieczeństwo i komfort – dodatkowe akcesoria w toalecie

Kiedy już wybierzesz odpowiedni model toalety, warto zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo korzystania z niej. Wśród nich warto wymienić m.in. uchwyty ścienne, które mogą być szczególnie przydatne dla osób starszych czy mających trudności z poruszaniem się. Dodatkowo, warto zastanowić się nad montażem specjalnych desek toaletowych, które ułatwiają korzystanie z WC dla dzieci.

Inteligentne toalety – nowoczesność w łazience

Jednym z najnowszych trendów w aranżacji łazienek są tzw. inteligentne toalety. To urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne podnoszenie i opuszczanie deski, funkcję bidetu, czy podgrzewanie siedziska. Choć są to dodatki, które nie są niezbędne, mogą znacząco podnieść komfort korzystania z łazienki, szczególnie w chłodniejsze dni.

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Podczas aranżacji łazienki warto zwrócić uwagę na wiele aspektów – od wymiarów pomieszczenia, przez wybór odpowiedniego modelu toalety, aż po dodatkowe akcesoria, które zwiększają komfort korzystania z tego pomieszczenia. Pamiętaj, że łazienka to miejsce, które ma służyć nie tylko funkcjonalności, ale również relaksowi, dlatego warto zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.

Zobacz też:

Miska WC wisząca czy stojąca?
Na jakiej wysokości miska WC?