Skip to main content

Planujesz strefę kąpieli w swojej łazience i zastanawiasz się nad praktycznym rozmieszczeniem wszystkich elementów? Podpowiemy Ci dzisiaj, jakie rozwiązanie wybrać – baterię w wannie czy na ścianie? Przedstawimy zalety i wady każdej opcji.

Bateria mocowana na ścianie? Poznaj plusy i minusy

Podczas kąpieli musisz zapewnić sobie i domownikom komfortowe sięganie do dźwigni, aby móc ustawić zarówno natężenie, jak i temperaturę wody. Przyda się też sprawny chwyt słuchawki prysznicowej, jeśli np. wanna ma pełnić jednocześnie funkcję kabiny. Jeśli chcesz zapewnić funkcjonalność w swojej łazience to postaw na baterię na ścianie. Takie rozwiązanie wymaga zagospodarowania wolnej przestrzeni, a także przystosowania instalacji. Stosuje się je w wielu pomieszczeniach, dlatego nie powinien to być wielki problem.

Jakie są minusy baterii montowanej do ściany? Nad wanną trudno będzie wykonać półki czy zamontować oświetlenie. Nie zawsze też będzie możliwość montażu takiej baterii ze względów technicznych.

Mimo wszystko bateria w wannie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli np. krawędzie konstrukcji są zbyt wąskie na instalowanie tam armatury. Dobrze prezentuje się w strefach kąpieli usytuowanych przy ścianie, na środku pomieszczenia. Umieszcza się ją wtedy w centralnym miejscu, aby zagwarantować sobie komfort użytkowania i estetyczny wygląd. W innych aranżacjach, ustalenie idealnego usytuowania baterii nie jest większym problemem. Dzięki temu można ją dopasować do potrzeb domowników i np. wybrać optymalną wysokość. Konieczne jest jednak dobranie odpowiedniej długości wylewki. Dzięki temu wygodnie napełnisz wannę wodą, a także podstawisz miskę czy konewkę do napełnienia.

Bateria w wannie – zalety i wady takiego rozwiązania

Baterie wannowe są nowoczesne i atrakcyjne wizualnie, a wybór odpowiedniego modelu pod względem wyglądu nie będzie żadnym problemem. Najczęściej mocuje się je na krótszym boku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przystosować miejsce do swoich potrzeb. Możesz zrobić to np. asymetrycznie, aby zyskać pożądany efekt wizualny.

Współczesne armatury mocowane na wannie składają się z kilku elementów. Każdy z nich mocuje się do innego otworu. Dotyczy to wylewki, dźwigni lub przycisków, a także słuchawki prysznicowej. Na rynku są dostępne baterie 3-, 4- i 5-otworowe. Plusem tego rozwiązania jest na pewno estetyczny wygląd oraz elastyczność w projektowaniu oraz późniejszych modernizacjach aranżacji. W nowoczesnych modelach nie musisz też organizować miejsca na wąż od słuchawki. Ukryty jest on pod wanną, ale musi być prawidłowo osadzony i gwarantować szczelność, aby nie gromadziła się tam wilgoć.

Bateria w wannie oczywiście zajmuje część miejsca, która często jest wykorzystywana jako półka na kosmetyki czy akcesoria, z czym niestety trzeba się liczyć. Do mocowania takiej armatury konieczne są oczywiście otwory w wannie albo na specjalnym zaprojektowanym podeście. Ich liczba jest uzależniona od konkretnego modelu baterii.

Co trzeba wziąć pod uwagę montując baterię do wanny?

Dostępne na rynku baterie do wanny różnią się pod wieloma względami. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście design. Najlepiej, kiedy pasuje do pozostałej armatury w łazience, czyli umywalkowej i prysznicowej. Powinien być też spójny z przyciskiem do WC czy też uchwytami do szafek. Wielu producentów stawia na całe serie produktów, które pasują do siebie wizualnie, co znacznie ułatwia wybór.

Zastanów się dobrze nad kształtem. Może być bardziej zaokrąglony, co pasuje do większości pomieszczeń albo prosty – z surowymi i mocno zarysowanymi liniami. Drugie rozwiązanie dobrze wygląda w nowoczesnych aranżacjach. Do tego dopasuj kolor. Popularnymi wykończeniami są chrom, czarny mat czy nawet złoto.

Aby korzystanie z armatury było komfortowe, zapoznaj się z parametrami technicznymi danego produktu. Szczególnie ważne będą takie informacje jak:

  • materiał wykonania,
  • zasięg wylewki,
  • liczbę otworów,
  • liczbę uchwytów,
  • dodatkowe funkcje.

W przypadku baterii w wannie, weź pod uwagę liczbę otworów, która przekłada się bezpośrednio na podłączenie odpowiednich elementów z zestawu. Armatura obejmuje często baterię, słuchawkę prysznicową oraz dźwignię (jedną lub kilka). W nowoczesnych wersjach do obsługi często służą specjalne przyciski.

Biorąc pod uwagę baterie do ściany, na rynku dostępne są dwa rodzaje: natynkowe i podtynkowe. Pierwsze z nich kojarzone są z klasycznymi bateriami wyróżniającymi się prostą obsługą. Drugie z kolei ograniczają miejsce na ścianie do minimum. Wszystkie przyłącza znajdują się za ścianą, a wystające elementy mają nowoczesny wygląd. Mogą mieć formę prostokątnego panelu z płynnie działającą dźwignią i niewielkim przełącznikiem. Wybór odpowiedniego sposobu mocowania zależy głównie od tego, jak poprowadzona jest instalacja w łazience. Do tego trzeba wziąć pod uwagę styl aranżacji. 

Ze względu na to, że w bateriach podtynkowych wszystkie przyłącza ukryte są w ścianie, trzeba wybrać dobre jakościowo produkty. Każda poważniejsza awaria będzie wymagać ingerencji i przeprowadzenia prac technicznych, w tym nawet kucia płytek ceramicznych. Armaturę natynkową łatwiej się montuje, a dostęp do instalacji jest prosty od zewnątrz.

Coraz częściej zwraca się uwagę na rozwiązania oszczędzające wodę. Sprawdź, czy armatura jest wyposażona w takie elementy jak perlator napowietrzający strumień. Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa, niezależnie jaki rodzaj baterii łazienkowej wybierzesz. Nowoczesne produkty na rynku są wyposażone w termostat gwarantujący stabilną temperaturę wody i oszczędność czy też specjalne systemy odcinające dopływ w razie awarii.

Zobacz też:

Wanna stalowa czy akrylowa?
Bateria wannowa – jaką wybrać? Poradnik marki Vitalle
Na jakiej wysokości wanna – sprawdź, na co zwrócić uwagę