Skip to main content

Każdy, kto remontuje łazienkę lub buduje dom od podstaw, staje przed wyzwaniem wyboru odpowiednich akcesoriów łazienkowych. Jednym z nich jest bateria wannowa, której rodzajów na rynku jest wiele. Marka Vitalle.pl, znana ze swojej szerokiej gamy produktów łazienkowych, chce pomóc Ci w tym wyborze. W poniższym artykule omówimy różne typy baterii wannowych i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Rodzaje baterii wannowych – jakie różnice?

Przede wszystkim bateria wannowa powinna być estetycznie dopasowana do stylu Twojej łazienki. Wbrew powszechnej opinii, nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka ma znaczenie. Ważne jest, aby armatura łazienkowa dopełniała całość wystroju, stanowiąc elegancki akcent.

Podstawowym podziałem baterii wannowych jest podział ze względu na sposób montażu. Możemy wyróżnić trzy główne typy: baterie montowane do ściany, do wanny lub do podłogi. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zastosowania.

Bateria wannowa ścienna

Najczęściej spotykane są baterie montowane do ściany, które mogą być natynkowe (np. bateria wannowo-prysznicowa KIOS) lub podtynkowe. Baterie natynkowe to klasyczne rozwiązanie, z całym mechanizmem montowanym na zewnątrz ściany. Są łatwe do instalacji i często wybierane ze względu na niską cenę.

Baterie podtynkowe (np. z kolekcji Spello), z drugiej strony, to subtelniejsze i bardziej estetyczne rozwiązanie, które ukrywa większość mechanizmu w ścianie. Te baterie mogą jednak wymagać skomplikowanej instalacji i serwisowania, więc warto je zaplanować na wczesnym etapie remontu.

Bateria wannowa stojąca (nawannowa, sztorcowa)

Innym typem baterii są baterie nawannowe, zwane także stojącymi lub sztorcowymi. Są one montowane bezpośrednio do wanny, a ich elegancki wygląd nadaje łazience ekskluzywnego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że ich montaż wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania.

Bateria wolnostojąca

Baterie wolnostojące są dedykowane do wanien wolnostojących, szczególnie tych, które są oddalone od ściany. To bardzo eleganckie, ale często drogie rozwiązanie, które wymaga specjalnego planowania podczas montażu.

Funkcje baterii wannowej

Baterie wannowe są często wyposażone w szereg funkcji, które mogą zwiększyć komfort i wygodę podczas kąpieli. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

  • Termostat: Baterie wannowe z termostatem (np. z kolekcji TICA) automatycznie utrzymują wybraną przez użytkownika temperaturę wody, niezależnie od zmian ciśnienia w systemie. To może zapobiec nagłym zmianom temperatury, które mogą być nieprzyjemne lub nawet niebezpieczne.
  • Przełącznik natrysku i kranu: Większość baterii wannowych posiada przełącznik, który pozwala na łatwe przełączanie między natryskiem a wylewką.
  • Funkcje hydromasażu: Niektóre baterie wannowe są wyposażone w dodatkowe dysze umożliwiające hydromasaż. Jest to szczególnie przydatne dla osób ceniących relaksujące kąpiele.
  • Osprzęt dodatkowy: Niektóre modele oferują dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty na mydło, półki na kosmetyki, a nawet wbudowane radio lub głośniki Bluetooth.

Pamiętaj, że wybór baterii wannowej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto więc przeanalizować swoje oczekiwania i zastanowić się, które funkcje mogą okazać się dla Ciebie najbardziej przydatne.

Instalacja baterii wannowej

Instalacja baterii wannowej może być skomplikowana, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia z pracami hydraulicznymi. Zawsze jest zalecane skorzystanie z usług profesjonalisty, ale jeżeli zdecydujesz się na samodzielną instalację, oto kilka kroków, które mogą Ci w tym pomóc:

  1. Przygotuj narzędzia: Będziesz potrzebował kilku podstawowych narzędzi, takich jak klucz francuski, śrubokręt, poziomica i taśma teflonowa.
  2. Zamknij dopływ wody: Zawsze zacznij od zamknięcia dopływu wody. Zazwyczaj można to zrobić poprzez zamknięcie głównego zaworu wody w domu.
  3. Demontaż starej baterii: Jeśli wymieniasz starą baterię, musisz ją najpierw usunąć. Odkręć ją za pomocą klucza francuskiego, a następnie ostrożnie wyjmij z otworów montażowych.
  4. Montaż nowej baterii: Włóż nową baterię w otwory montażowe, a następnie przykręć ją, stosując się do instrukcji producenta. Upewnij się, że jest ona prawidłowo ustawiona za pomocą poziomicy.
  5. Podłączanie: Podłącz przewody do baterii, zwracając uwagę na to, który jest dla gorącej, a który dla zimnej wody. Przeważnie czerwony oznacza gorącą wodę, a niebieski zimną. Użyj taśmy teflonowej na gwintach w celu zapewnienia dodatkowej szczelności.
  6. Testowanie: Po zainstalowaniu baterii, otwórz dopływ wody i sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo. Upewnij się, że nie ma żadnych wycieków.

Pamiętaj, że baterie wannowe mogą różnić się w zależności od producenta i modelu, dlatego zawsze ważne jest przestrzeganie instrukcji dostarczonych przez producenta. Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, zalecane jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego hydraulika.

Zobacz też:

Na jakiej wysokości bateria umywalkowa podtynkowa?
Bateria umywalkowa – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?