Skip to main content

Montaż brodzika to zadanie, które może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednim przygotowaniem i narzędziami, każdy majsterkowicz może sobie z nim poradzić. Brodzik, będący integralną częścią kabiny prysznicowej, dostępny jest w różnych wariantach, od akrylowych po wykonane z odlewów mineralnych. Wybór odpowiedniego modelu zależy od gustu i potrzeb użytkownika, jak również od stylu łazienki.

Montaż a dobór odpowiedniego brodzika

Wybór brodzika to pierwszy krok do sukcesu. Brodziki akrylowe, ze względu na ich lekkość i antypoślizgowość, są popularnym wyborem. Dostępne są różne kształty i rozmiary, od kwadratowych po półokrągłe. Brodziki kompozytowe to z kolei opcja dla tych, którzy cenią sobie trwałość i estetykę. Materiał ten jest odporny na ścieranie i zmiany temperatur, a jego gładka powierzchnia ułatwia utrzymanie czystości.

Jaka lokalizacja brodzika?

Wybór odpowiedniego miejsca dla brodzika jest kluczowy. Najlepiej umieścić go blisko wlotu do kanalizacji, aby ułatwić montaż i podłączenie. Wysokość brodzika powinna być dostosowana do miejsca wlotu kanalizacyjnego, aby zapewnić estetyczny wygląd i funkcjonalność.

Przygotowanie podłoża

Zanim zaczniesz montaż, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże musi być równe i stabilne. Hydroizolacja to kluczowy element – zabezpiecza przed wilgocią i przeciekami. Użyj folii w płynie lub specjalnych zapraw do izolacji podłogi i ścian w miejscu montażu brodzika.

Jakie narzędzia do montażu?

Przygotuj niezbędne narzędzia: miarę, poziomnicę, ołówek, wkrętarkę, silikon sanitarny, szpachelkę, piłkę do metalu oraz akcesoria takie jak elastyczna rura kanalizacyjna, syfon, stelaż (jeśli jest używany) i obudowę.

Montaż brodzika – krok po kroku

a. Sprawdzenie elementów

Przed przystąpieniem do właściwego montażu, upewnij się, że wszystkie części są kompatybilne i pasują do siebie. Sprawdzenie to pomoże uniknąć problemów w trakcie instalacji.

b. Montaż stelaża

Rozpocznij od przykręcenia nóżek lub stelaża do spodu brodzika. Pamiętaj o dopasowaniu wysokości stelaża do rozmiaru obudowy. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że brodzik jest wypoziomowany.

c. Podłączenie syfonu

Kolejnym krokiem jest podłączenie syfonu do brodzika i kanalizacji. Uważaj, aby uszczelki były prawidłowo zamontowane i nie przeciekały. W razie potrzeby przycięcia rury, użyj piłki do metalu.

d. Ustawienie i wypoziomowanie brodzika

Po podłączeniu syfonu, ustaw brodzik w wyznaczonym miejscu i upewnij się, że jest on dokładnie wypoziomowany. Możesz użyć poziomicy, aby to sprawdzić.

e. Test Szczelności

Przed dalszym montażem, przeprowadź test szczelności, aby upewnić się, że syfon został prawidłowo zamontowany i nie ma przecieków.

f. Montaż Obudowy

Po upewnieniu się, że wszystko jest szczelne, przystąp do montażu obudowy brodzika.

g. Silikonowanie i Finalne Wykończenie

Ostatnim etapem montażu jest silikonowanie brodzika. Wypełnij wszystkie szczeliny między brodzikiem a ścianami oraz podłożem, używając silikonu sanitarnego. Pamiętaj, aby poczekać na całkowite wyschnięcie silikonu przed użyciem brodzika.

Montaż brodzika – na co zwrócić uwagę? Wnioski końcowe

Montaż brodzika, choć może wydawać się skomplikowany, jest procesem, który z odpowiednim przygotowaniem i narzędziami, jest w zasięgu każdego majsterkowicza. Niezależnie od wybranego rodzaju brodzika, kluczowe jest dokładne przygotowanie miejsca montażu, prawidłowe podłączenie do systemu kanalizacyjnego oraz szczelne uszczelnienie. Zwróć uwagę na detale, takie jak uziemienie brodzików metalowych oraz testowanie instalacji po montażu, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania na lata.

Pamiętaj, aby zachować cierpliwość i dokładność podczas montażu. Precyzyjne wykonanie każdego kroku zapewni bezproblemowe użytkowanie brodzika na lata. Regularne czyszczenie i konserwacja brodzika będą również kluczowe dla utrzymania jego dobrego stanu.

Zobacz też:

Brodzik kompozytowy – dlaczego warto? Jaki wybrać?
Zestaw prysznicowy z deszczownicą – jaki wybrać?
Prysznic zamiast wanny?